Az összehasonlítás egyik problémája, hogy egy digitális fényképezőgéppel vagy egy okostelefonnal ellentétben az emberi látás nem állóképeket rögzít: a szemünk által közvetített látványt az agy folyamatosan dolgozza föl, és a szemünk is folyamatosan mozgásban van, tehát sokkal inkább lehetne egy nagy látószögű mozgásérzékelős biztonsági kamera élőben streamelt képét analógiául venni - írja az index.hu.
Ráadásul tovább bonyolítja a helyzetet, hogy a látómezőnkben a képfelbontás nem egyenletes, amit viszont agyunk folyamatosan kompenzál. Továbbá például a látásélesség, látásromlás , vakfoltok is mind olyan faktorok, amelyek befolyással vannak az emberi látásra.
Roger N. Clark, neves bolygókutató, a digitális képalkotás szakértője azonban mégis megpróbálkozott megfejteni, hogy milyen felbontású is lehet az emberi szem.
Clark is azt hangsúlyozza, hogy az emberi szem nem olyan mint egy fényképezőgép, hanem inkább mint egy folyton mozgásban lévő kamera, amely élőképet sugároz, és amelyből ráadásul rögtön kettő is van a minél jobb felbontású, térbeli látás kedvéért.
Clark bonyolult számításokat végzett, amelynek eredményeként megkapta, hogy a szem végső megapixelértéke 576 megapixel. Ezek után úgy tűnik, hogy a nagy formátumú, síkfilmes kamerák felbontása vetekszik csak az emberi szem felbontásával.