Kontaktlencsével ezért tilos aludni

Súlyos következményei lehetnek, ha éjszakára nem vesszük ki a szemünkből a kontaktlencsét. Ez a fajta rossz szokás akár 6-8-szorosára is növelheti ugyanis a szemfertőzések kockázatát.

A kontaktlencse ötlete nem újszerű, már Leonardo da Vinci is elgondolkodott a megvalósításáról. Részletek itt.

"Minden szokás közül, amely csak fokozhatja a kontaktlencse-viseléshez köthető fertőzések veszélyét, a lencsékkel való alvás az egyik legrizikósabb. Ettől függetlenül ez fordul elő a leggyakrabban mind a fiatal, mind a felnőtt korosztály körében" - hívták fel a figyelmet az amerikai járványügyi hivatal (CDC) szakemberei egy újonnan megjelent tanulmányban.

A keratitisz, azaz a szaruhártya-gyulladás elsősorban bakteriális fertőzés következtében alakulhat ki, de egyéb kórokozók is állhatnak a hátterében. Emellett gyakran jelentkezik a probléma éjszakára is bent hagyott kontaktlencsék esetén. A CDC kutatói az ennek kapcsán fellépő veszélyekre igyekeztek felhívni a figyelmet azáltal, hogy összegyűjtötték néhány páciens súlyos kimenetelű történetét a közelmúltból.

A kontaktlencséket éjszakára ki kell venni, hogy csökkentsük a fertőzésveszélyt
A kontaktlencséket éjszakára ki kell venni, hogy csökkentsük a fertőzésveszélyt

Amőbás fertőzés és fekélyek a szemen

Az egyik eset egy 34 éves férfiről szól, aki hetente három-négy alkalommal is kontaktlencsét viselve feküdt le aludni éjszaka, illetve olykor az uszodában sem vette ki a látásjavító eszközt a szeméből. Végül égő, vörös szemekkel ment orvoshoz, majd hónapokig kezelték bakteriális és gombás keratitisszel. A panaszai azonban nem javultak, egészen addig, amíg ki nem derült, hogy valójában egy ritka, amőba által kiváltott fertőzés okozza a bajt. Bár a diagnózis ismeretében már sikerült megtalálni a megfelelő kezelési módszert, a férfi látása addigra maradandó károsodást szenvedett, ráadásul soha többé nem viselhet lágy kontaktlencsét.

Hasonlóan rosszul járt egy 17 éves lány is, aki még gyakrabban követte el az elsőre talán ártalmatlannak tűnő hibát, azaz hogy kontaktlencsében aludt. Őt a Pseudomonas aeruginosa nevű baktérium támadta meg, aminek eredményeként fekély alakult ki a jobb szemén. A fertőzést ugyan sikerült megszüntetni szemcseppek alkalmazásával, a szaruhártya rostjai azonban tartós sérülést szenvedtek.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Egy 59 éves férfi több napos vadásztúrára indult a barátaival, majd a második napon - miután az első éjszakát a kontaktlencséjét viselve töltötte - pukkanó hangot hallott zuhanyzás közben, közvetlenül ezután pedig fájdalom jelentkezett a bal szemében. Utólag kiderült, hogy a szaruhártyáján egy perforálódott fekély keletkezett, ezért szaruhártya-átültetést kellett elvégezni nála. A látása csupán részben állt helyre, ugyanakkor szerencséjére később egy szürkehályog-műtét után újabb javulást tapasztalt e téren.

A kockázat igenis valós

A CDC szakemberei felhívták a figyelmet, hogy a felsorolt esetek csupán extrém példák arra, hogy mi történhet, ha nem vesszük kellő komolysággal a kontaktlencse-viselés szabályait. A bemutatott páciensek minden bizonnyal fogékonyabbak a fertőzésekre az átlagosnál, így könnyen meglehet, hogy ami náluk maradandó károsodást idézett elő, az más, hasonló szokásokat követő embereknél egyáltalán nem jelentkezik. Ugyanakkor fontos leszögezni, hogy még az alkalomszerű alvás közbeni kontaktlencse-viselés is jelentősen növeli a fertőzésveszélyt, függetlenül az eszköz anyagától és alkalmazhatósági idejüktől.

Forrás: livescience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.