Meglehet a vakság ellenszere

Először fogják alkalmazni az emberi testben a CRISPR programozott génszerkesztési rendszert, hogy megpróbáljanak gyógyítani egy örökletes szembetegséget, a Leber-féle veleszületett vakságot. Jelenleg a betegek kiválasztása folyik az első ilyen jellegű tudományos kutatáshoz.

A ritka betegség már születéskor vagy az élet első hónapjaiban megjelenik. A betegnek hiányzik egy génje, ami megakadályozza a fotoreceptor-sejtek egészséges fejlődését. A kísérleti gyógykezelés célja, hogy a betegségben szenvedő gyerekek vagy felnőttek genomját pótolják ezen gén egészséges változatával. Ehhez az úgynevezet CRISPR genetikai ollót használják.

műtét, vakság, látásvesztés, műtéti beavatkozás, génszerkesztés
A génszerkesztés lehet megoldás az örökletes szembetegségre. Fotó: 123rf

Megváltoztatják a betegek DNS-ét

A beavatkozás egyszeri kezelést jelent, amely meg fogja változtatni a beteg veleszületett DNS-ét, de utódai esetében nem lesz örökölhető. Két amerikai gyógyszeripari vállalat 18 emberen teszteli ősztől az úttörő technológiát az Egyesült Államokban, többek között a bostoni Massachusetts Eye and Ear szemészeti klinikán.

"Felelőtlenség génszerkesztést használni" - részletek!

Ez a fajta génszerkesztés az emberi testben eltér attól, amit Ho Csian-kuj kínai kutató tavaly végzett. A tudós egy úgynevezett molekuláris ollóval megváltoztatta egy ikerpár génállományát, hogy a babák ne kaphassák el a HIV-vírust, amellyel apjuk fertőzött volt. A gyermekek utódaiknak örökíthetik megváltoztatott génállományukat.

A Leber-féle veleszületett vakságot egyes betegeken már sikeresen kezelték génterápiával . Az ő esetükben módosított vírust használtak az egészséges gén bejuttatására a retinában lévő sejtekbe injekció által. Az új tanulmányba három éves gyerekeket és felnőtteket vonnak be.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +6 °C

Általában erősen felhős lesz az ég, és eleinte főként az északi megyékben, majd pedig egyre inkább a Dunántúlon kisebb eső, zápor is előfordulhat. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon és az Alpokalján kísérhetik erős, akár viharos lökések. Késő estére 7 és 11 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.