A könnycsatorna tulajdonképpen a szemet és az orrüreget köti össze, az egyik rendeltetése, hogy a könnyet (mely rendkívül fontos a szem megfelelő nyirkosságának megőrzésében) az orrüregbe vezesse. Ezen a területen normális esetben is számtalan baktérium élhet és annak is nagyobb az esélye, hogy a kártékony kórokozók elszaporodnak és gyulladást okoznak. Ez akkor a legvalószínűbb, ha a könnycsatorna elzáródik, vagyis a könny, illetve a váladék nem képes onnan eltávozni.
A könnycsatorna-gyulladás tünetei közé tartozik a szem sarkának megduzzadása, fájdalma, érzékenysége és kipirosodása, az állandó könnyezés, váladékozás, akár genny is ürülhet a könnycsatornából. Súlyos fertőzés esetén láz is előfordulhat. A szakemberek megfigyelései alapján a dacryocystitis gyakrabban érinti a bal szemet.
A betegséget a legtöbbször olyan baktériumok, esetenként vírusok okozzák, melyek egyéb gyulladásos betegségekért, például arcüreggyulladásért, tüdőgyulladásért , torokgyulladásért is felelősek. A dacryocystitis emellett visszavezethető az orrot vagy a szemet érő traumára, nagyon ritkán daganatra is.
Bizonyos betegségek (például orrpolip) miatt jelentősen nőhet a könnycsatorna-gyulladás kialakulásának rizikója, és a legyengült immunrendszerűeknél is gyakrabban kialakulhat a dacryocystitis. Amennyiben valakinél egyszer már kialakult a gyulladás, meglehetősen nagy esélye van arra, hogy a betegség többször is kiújulhat.
A betegség kezelése természetesen attól függ, hogy milyen kiváltó ok áll annak hátterében. Mivel a legtöbbször bakteriális fertőzés okozza, a terápia általában antibiotikumokat jelent. Kórházi kezelésre a legtöbbször nincs szükség. A meleg borogatással enyhíthetőek a kellemetlen tünetek, és a gyógyulás is megkönnyíthető. Nagyon súlyos esetben, vagy ha a gyulladás krónikussá válik (ilyenkor általában csak az állandó könnyezés a tünet), esetleg más ok is indokolja, az érintett terület műtéti feltárására is szükség lehet.