Ellentétben a közhiedelemmel, a kötőhártya-gyulladás nem minden esetben fertőző betegség. Kialakulásában négyféle tényező játszhat szerepet: allergiás reakció, idegen test a szemben, vírusos fertőzés vagy bakteriális fertőzés.
A kötőhártya-gyulladás okai
A leggyakoribb a vírusos fertőzés, ami általában a nátha vírusával kerül a szervezetbe, illetve előfordul herpesz-fertőzés esetén is. Allergiás reakciót bármi kiválthat a szemben és többnyire az oda nem való dolgok, mint a homok vagy a folyadékok, sőt még a kontaktlencsék is okozhatnak kötőhártya-gyulladást.
Természetesen, ha vírus vagy baktérium okozza a betegséget, akkor megnő a továbbfertőzés veszélye is. A beteg szem, de a vírusgazda orra is fertőző, ezeket megérintve a betegség képes átterjedni az egészséges emberre.
A kötőhártya-gyulladás tüneteit talán a legegyszerűbb felismerni a betegségek hosszú listáján. Mikor a hártya begyullad, nyálka és könny képződik, amivel a szervezet megpróbálja megvédeni a szemet. Általában az egyik szemen jelentkezik és legkönnyebben úgy ismerhető fel, hogy reggel az ember arra ébred, szemei mintha össze lennének ragasztózva.
A második árulkodó jel, a szemfehérjének bevörösödése, amit a gyulladás által jobban láthatóvá váló erek okoznak. Gyakori tünet a viszketés és a könnyezés, valamint a szemcsés érzés. Általában az éjszaka folyamán felgyülemlő nyálka reggelre kiszáradva tapad a szemhéjra és a szempillákra. Gyakori tünet a fényérzékenység és a homályos látás is.
Kötőhártya-gyulladás esetén a szemcseppek segíthetnek megelőzni a kiszáradást
Ha a betegség tünetei 24 órán belül nem múlnak el, fel kell keresni az orvost. A kezelésre az esetek döntő többségében otthon is van mód, de az orvosi beavatkozásra szükség van a gyulladás okának megállapításához. Bakteriális fertőzés esetén antibiotikum-kúrával a betegség gyorsan kezelhető, a vírus okozta gyulladás magától is elmúlhat 2-3 hét alatt.
A naponta többször, meleg vízbe áztatott kendővel végzett törölgetés enyhítheti a tüneteket, allergiás eredetű gyulladás esetén pedig hideg borogatás javasolt, míg a szemcseppek segíthetnek megelőzni a kiszáradást. A betegség ideje alatt a kontaktlencsék viselése nem ajánlott.
A legfontosabb azonban a megelőzés, vírusos vagy bakteriális fertőzés esetén különösen oda kell figyelni arra, hogy ne adjuk tovább a betegséget másoknak.