Így működik a teszt
Ehhez mást sem kell tennünk, csak egy apró, hasonló árnyalatú színes körökből összetett felületen kell meglátnunk számjegyeket egytől kilencig: ezeket kell begépelnünk vagy megkattintanunk a felület mellett található panelen.
Fontos: előfordulhat az is, hogy a rendszer nem mutat számunkra számot, ilyenkor a Nothing (Semmi) feliratú gombot kell megnyomnunk. Ha bizonytalanok vagyunk, akkor kattintsunk az Unsure (Nem vagyok biztos) feliratú gombra. A kattintás után egy újabb számot kapunk: a számjegyek és a színkontrasztok minden kattintás után változnak. A képernyő tetején azt is láthatjuk, hogy pontosan hol tartunk a tesztben. A teszt végéhez érve megtudhatjuk, hogy normális látásunk van-e, illetve ha színvakok vagyunk, akkor annak melyik típusától szenvedünk.
Az EnChroma tesztje a japán Dr. Shinobu Ishihara által 1917-ben létrehozott ún. Ishihara-táblákon alapszik, amelyekkel hagyományos esetben szemészek állapítják meg, hogy milyen típusú színvakságunk van. Ennek három típusa lehet: protanopia, dueteranopia és tritanopia .
Egy teszt is segíthet a színvakság megállapításában
Mi a protanopia?
A protanopiások szeméből hiányoznak a nagy hullámhosszúságra érzékeny retinális csövecskék, emiatt képtelenek a sárga, zöld és piros spektrumban lévő színek megkülönböztetésére - ez a férfiak 1-5 százalékát, illetve a nők 0.1 százalékát érinti. A dueteranopiások látása a spektrum előbb említett részében zavarodik meg, de mivel náluk a közepes hullámhosszúságra érzékeny csövecskék hiányoznak, a látásbeli különbségek sokkal erősebbek: előfordulási esélyei pedig közel hasonlóak az protanopiásokkal.
Mi a tritanopia?<br /><br />
Kikövetkeztethető módon a tritanopiásoknak a rövid hullámhosszúságú csövecskékkel van gondjuk. Ez a színvakság legritkább típusa - a férfiak és nők 0.003 százalékát érinti -, és egészen pontosan leírható: a tritanopiások világoskék helyett szürke, lila helyett fekete, középzöld helyett kék, narancs helyett piros árnyalatokat látnak.