Az éjszakai kontaktlencsét a rövidlátók már korábban is használhatták, de ezentúl már a korral járó látásgyengülés javítására is alkalmazható lesz a speciális lencse. A technika hasonlóan működik, mint a fogszabályzóknál, tehát gyakorlatilag a folyamatos, gyenge nyomás átalakítja a szem formáját, ezzel elősegítve az éleslátás visszatérését szemüveg, vagy műtéti beavatkozás nélkül.
Mivel a szemkorrigáló kontaktlencsét csak éjszaka kell viselni, és a korrekció kihat a nappali látásunkra, így feleslegessé válhatnak a nappali olvasószemüvegek, ráadásul mivel nappal nem kell viselni a lencsét, a szem oxigénellátása is megfelelő marad.
"Az úgynevezett öregszeműség, idegen szóval preszbiópia a legtöbb középkorú embernél jelentkezik előbb vagy utóbb, aminek következtében az embereknek távolabb kell tartaniuk szemüktől a könyvet, ha élesen szeretnék látni" - magyarázták a kutatók. "Emiatt hord az idősebb emberek többsége olvasó-, vagy bifokális szemüveget. Az öregszeműség azért alakulhat ki, mert a szaruhártya , a szem elülső, fényáteresztő része egy idő után elveszíti a rugalmasságát."
A rövidlátás oka, hogy a távoli tárgyakról jövő fénysugarak nem az ideghártya sárgafoltján, azaz nem a legélesebb látás helyén, hanem az előtt, az üvegtestben egyesülnek. Az új technika lényege, hogy egy, a személyre tervezett és éjszaka viselt kemény kontaktlencse a szaruhártya görbületét megváltoztatja. Reggel a lencse eltávolítása után szaruhártya laposabb marad, így szemüveg nélkül is jól lát a páciens, mondta dr. Paul Gifford, az ausztráliai Új-Dél-Walesi Egyetem munkatársa.
A kutatások azt igazolták, hogy a szaruhártya újraformázása csak ideiglenes hatású, idővel fokozatosan visszatér a görbület eldeformálódása, ezért van szükség a lencsék éjszakai viselésére, jegyezte meg dr. Anthony Adams, az című szemészeti szaklap szerkesztője.