Monitorbámulás
A kütyükből áradó kék fény kutatások szerint növeli a makuladegeneráció kialakulásának esélyét és gyengíthet a látást. Emellett amikor valamilyen képernyőt nézünk, sokkal kevesebbet pislogunk, mint egyébként, amitől szemünk kiszárad, elfárad és fáj. Ráadásul a kiszáradás miatt fogékonyabb lesz a fertőzésekre is.
Stressz
Hogy a szervezetünkben mennyi kortizol nevű stresszhormon termelődik, hatással van a retina működésére. Ha túl sok, akkor azt eredményezheti, hogy folyadék gyűlik fel a szemüregben, amelytől látásunk homályosabb lesz. Már csak emiatt is fontos, hogy találjunk valami elfoglaltságot, amely segít a stresszoldásban.
Olvasás
Az olvasás nagyszerű szórakozás és hasznos elfoglaltság, viszont egyáltalán nem mindegy, hogyan végezzük. Ha túl közel tartjuk arcunkhoz a könyvet vagy épp a telefont, akkor sokkal jobban megerőltetjük a szemeinket, ami hosszú távon gyengítheti a látásunkat. Legalább húszpercenként emeljük fel a tekintetünket, és húsz másodpercen át fókuszáljunk valami távolabb lévő tárgyra. Az is hasznos, ha egy kicsit kinézünk az ablakon.
Trauma
Ha valamilyen sérülés éri a szemünket, például belekapunk vagy sport közben eltalálják egy labdával, akkor ez súlyosabb eseteben látáskárosodást vagy retinaleválást okozhat. A rendszeresen labdajátékokat űzőknek éppen ezért érdemes minden alkalommal védőszemüveget viselniük.
Nem megfelelő táplálkozás
Ha nem eszünk elég leveles zöldet, akkor jó eséllyel nem jut a szervezetünkbe elég lutein és nitrát, ami hosszú távon szintén rossz hatással van a szemünkre és a látásunkra. Egy kutatás szerint akik napi 240 milligramm nitrátot fogyasztanak (ennyi van például egy csésze spenótban), 30 százalékkal csökkentik az esélyt a glaukóma kialakulására.
Forrás: menshealth.com