Legnagyobb tévhitek a lázcsillapításról

Az örök kérdés: mikor kell, és kell-e egyáltalán lázat csillapítani, miközben számos tévhit kering a lázról és a lázcsillapításról. Most eloszlatjuk a legnagyobbakat!

Lázat sok minden kiválthat: leggyakrabban vírus vagy baktérium okozta betegség áll a háttérben, de okozhatja gyulladás, daganatos betegség, allergia, hormonzavar, autoimmunbetegség, sőt napszúrás is, de akár pszichés háttere is lehet. A lázat az immunrendszer által termelt citokinek, kémiai anyagok váltják ki.

- 36-37 °C normális testhőmérsékletnek
- 37-38 °C hőemelkedésnek
- 38-39 °C mérsékelt láznak
- 39-40,5 °C magas láznak
- 40,5 °C felett igen magas láznak tekinthető.

A LÁZ NEM BETEGSÉG, HANEM EGY BETEGSÉG TÜNETE. FOTÓ: GETTY IMAGES
A LÁZ NEM BETEGSÉG, HANEM EGY BETEGSÉG TÜNETE. FOTÓ: GETTY IMAGES

Eloszlatjuk a legnagyobb tévhitet: mikor kell lázat csillapítani, és hogy?

Dr. Fekete Ferenc gyermekinfektológus, a Heim Pál Gyermekkórház orvosigazgatója azt vallja, hogy 42 fokig nem kell csillapítani a lázat, mert a láz segít a gyógyulásban. Az viszont nem igaz, hogy nem is SZABAD csillapítani. Tehát opcionális, és nem fekete-fehér a kérdésre adott válasz.

Fontos, hogy ez a 42 fokos határ azokra az átlagbetegekre vonatkozik, akik egészségesek, csak éppen valamilyen fertőzésen esnek át éppen. Ellenben nem vonatkozik súlyos betegségben szenvedőkre – többek között a sérült, immunproblémás vagy szívbetegekre, valamint súlyos tüdőbetegségekben szenvedőkre sem.

Tehát a beteg, a betegség és a tűrőképesség együtt határozza meg, milyen lázcsillapításra van szükség. „A lehetőség adott, élni akkor érdemes vele, amikor a betegnek panaszt okoz a láz” – tette hozzá a szakember.

A rettegett náthaszezon: köhögés, tüsszögés, orrfolyás- és dugulás? Fáj a fejed, nem kapsz levegőt? Hoztunk 5 bevált módszert, hogy legyél túl minél hamarabb a megfázáson!

Nem, nem tesz jót, ha nyakig betakarjuk magunkat!

„A fizikális metódusok közül talán az a legjobb, ha láz esetén kitakarják a beteget. Ilyenkor jobban érzi magát és a hőleadása is jobb. Ám pont fordítva szokták: jól betakarják, bedunsztolják, izzad három dunna alatt, ami egyáltalán nem tesz jót. Fontos, hogy a gőzölések is tilosak a forrázás veszélye miatt. Egy gyermek egy életre elintézheti magát, ha magára ránt egy ilyen kamillás forróvizes edényt, soha nem lehet helyrehozni az így megsérült bőrt” – hívja fel a figyelmet Dr. Fekete Ferenc, gyermekinfektológus.

A láz lázgörcsöt okoz

Komsa-Szikszai Sára gyerekgyógyász szerint az már bizonyított, hogy a lázcsillapítás nem fogja megelőzni a lázgörcsöt azoknál, akik amúgy hajlamosak erre, mert nem maga a hőmérséklet váltja ki, hanem különböző, nagyon bonyolult biológiai folyamatok.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A láz káros

A láz nem betegség, hanem egy betegség kísérő tünete. A láz a szervezet védekezésének, megküzdésének részeként hasznos is lehet. Amikor vírusok vagy baktériumok támadják meg a szervezetet, akkor a láz segítségével a szervezet hatékonyabban képes elpusztítani azokat, illetve képes megakadályozni a szaporodásukat. A láz egy természetes válasz, fegyver a testünk számára, hogy felvegye a küzdelmet a kórokozók ellen.

Többféle lázcsillapító együtt jobban hat

Lázcsillapításra:

·       paracetamolos és ibuprofénes szerek 3 hónapos kortól adhatóak

·       metamizol megfelelő gyógyszerformában újszülött kortól is beadható

12 évnél idősebbeknél acetilszalicilsav-tartalmú gyógyszerekkel is csillapítható a láz. A különféle lázcsillapító hatóanyagok egyidejű alkalmazása azonban a szakemberek szerint kerülendő, mivel az a lázcsillapító hatást nem fokozza, ugyanakkor a mellékhatások kockázatát emeli.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Délelőtt hózáporok még elszórtan előfordulhatnak, majd számosságuk délután jelentősen csökken, ezzel együtt a felhőzet is. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra