Akár szabadság, akár munka miatt kell az allergiásnak kimozdulnia, fontos, hogy figyeljen magára útközben is, hogy ne kerülhessen kellemetlen helyzetbe. Lássuk, mik az úti gyógyszertár legfőbb elemei egy allergiásnál.
1. Az első és legfontosabb, hogy mindig gondoskodjunk a megfelelő mennyiségű allergiagyógyszerről, különösen, ha külföldre utazunk, ahol nem tudjuk pont ugyanazt beszerezni, ha elfogyott. Mivel allergia elleni gyógyszerünket az egész allergiaszezon alatt szednünk kell, hogy ne csökkenjen a hatása, pontosan számoljuk ki, mennyire lesz szükségünk belőle, sőt nem baj, ha van nálunk egy kis tartalék is.
2. Legyen nálunk fiziológiás sóoldatot tartalmazó orrspray, amivel időnként kiöblíthetjük orrunkat, így szabadítva meg orrnyálkahártyánkat a rá tapadó pollenszemektől. Ha nincs kéznél gyári készítmény, tenyerünkkel tányért formálva, abba vizet eresztve is kimoshatjuk orrunkat, oly módon, hogy felszívunk az orrlyukainkba egy kis vizet.
3. Az érzékeny, gyulladt orrot az illatosított papír zsebkendő is irritálhatja, ezért ilyenkor használjunk puha, illatmentes változatot, és ami a legfontosabb: legyen nálunk elegendő belőle.
4. Jó, ha beteszünk szemcseppet is. A viszkető, irritált szem kimosása enyhülést hozhat. Segít továbbá, ha utazás közben mindig napszemüveget viselünk.
5. Tegyünk a készletbe egy doboz kalcium pezsgőtablettát. Ha nagyon rosszul érezzük magunkat, ez is segíthet a tünetek enyhítésében.
6. Sokan használnak orrcseppet tüneteik enyhítésére. A nátha kezelésére alkalmas orrcseppeket azonban nem hosszú, heteken át tartó használatra fejlesztették ki, ezért több mint tíznapos, folyamatos használatuk után nem célszerű tovább alkalmazni őket. Ennyi idő alatt egy sima nátha elmúlik, de az allergia nem. Hosszú távú használatuk pedig az orrnyálkahártya károsodását, sőt szagláscsökkenést okozhat, így óvatosan kell bánni velük. Használatukról mindig konzultáljunk kezelőorvosunkkal. Legokosabb, hogy ha kitartó, következetes gyógyszerszedéssel elejét vesszük az allergiás tüneteknek.
7. Mielőtt kimegyünk a szabadba, hasznos lehet, ha valamilyen zsíros krémmel vagy vazelinnel bekenjük az orrunk környékét, sőt orrlyukainkat belülről: így a pollenszemcsék nem érintkeznek közvetlenül az érzékeny, duzzadt nyálkahártyával.
8. Ha megtehetjük, vigyünk magunkkal ágyneműt vagy legalább párnahuzatot. Egy allergiásnál ez nem felesleges: nyugodt éjszakánk múlhat rajta.
9. Mivel lefekvés előtt célszerű mindig hajat mosnunk az allergiaszezonban, ezért fontos, hogy legyen az úti patikánkban egy mindennapi mosásra alkalmas, kímélő sampon is.
10. Már lehet a boltokban kapni olyan kisméretű párásító készüléket, mely bőröndünkben is elfér, és egy kis szállodai szobát be tudunk párásítani vele. A nedves levegő valóságos gyógyír szegény, szenvedő nyálkahártyáinknak.