Egyiknek gyógyír, másiknak ellenség: allergiát kiváltó gyógynövények

Az allergia egy túlzott immunválasz olyan anyagokra, melyek egyébként ártalmatlanok a szervezetre. Fontos, hogy ismerjük, gyógyhatásaik mellett mely gyógynövények allergizálhatnak.

Előrejelzések szerint világszinten, így Magyarországon is egyre nő az allergiás betegek száma. Nehéz megmondani, hogy hány allergiás beteg él ma Magyarországon, de becslések szerint valószínűleg mára jóval túllépte a 2 millió főt.

A LÁNDZSÁS ÚTIFŰ AMELLETT, HOGY CSILLAPÍTJA A KÖHÖGÉST ALLERGIZÁLHAT IS. FOTÓ: GETTY IMAGES
A LÁNDZSÁS ÚTIFŰ AMELLETT, HOGY CSILLAPÍTJA A KÖHÖGÉST ALLERGIZÁLHAT IS. FOTÓ: GETTY IMAGES

Milyen gyógynövények válthatnak ki allergiát?

Tölgyfa

A tölgyfa virágzásakor, azaz áprilisban, májusban szórja pollenjeit. Mivel legnagyobb területen erdőkben találkozhatunk vele, így az allergiásoknak érdemes ilyenkor kerülni a kirándulást a tölgyesekben. Kérgét magas cseranyag-tartalma miatt tradicionálisan alkalmazzák hasmenéses panaszokra belsőleg, genitális, végbéltáji panaszoknál ülőfürdőként, vizes forrázata alkalmazható szájüregi fertőzésekben.

Hársfa

A hársfavirág nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat (tilirozidot, kvercetin és kempferol glikozidokat) és illóolajat (geraniolt, linaloolt, eugenolt). A benne lévő flavonoidok antibakteriális hatásúak, a virág kiválóan alkalmas a meghűléses betegségek kezelésére: köhögéscsillapítóként, izzasztóként, görcsoldóként, köptetőként, nyákoldóként funkcionál, és enyhíti a hörghurutos panaszokat.

Inkább a kislevelű hárs pollenjei allergizálnak, ez legerősebben a fa közvetlen közelében érzékelhető. Azok, akik erre érzékenyek, nem fogyaszthatják a szárított virágból készült teát sem.

Az allergia korunk civilizációs betegsége, bármikor kialakulhat, és tünetei nagyban megkeserítik a mindennapokat. Mi segíthet gyorsan, hosszan tartóan úgy, hogy nem is álmosít? Segítünk!

Tiszafa

A tiszafa alkaloidok nem csak mérgező hatásúak, hanem bizonyos alkalmazási módok esetében gyógyhatásúak is lehetnek. Manapság a tűlevekből (tiszafasejtek kultúrában szaporítása) nyert alkaloida származékokat (taxánokat) tartalmazó Taxotere (Aventis) kemoterápiás szert sikerrel alkalmazzák bizonyos típusú mellrák, méhrák, prosztatarák és tüdőrák kezelésében. A növény március-áprilisban virágzik, pollenje erős allergén.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Lándzsás útifű

Az útifűfajok egyik képviselője a lándzsás útifű. A lándzsás útifű teáját baktériumölő, nyálkaoldó hatása miatt elsősorban légzőszervi betegségekre, köhögésre, asztmára alkalmazzák a gyógyászatban. Kiváló köhögéscsillapító, sebgyógyító, gyulladácsökkentő is, ezért ekcémára is használhatjuk.

A virágzata füzér alakú, és alulról felfelé nyílva elhúzódó a pollenszórása is. Útifű-allergiások szirup formájában se fogyasszák köhögéskor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.