Előrejelzések szerint világszinten, így Magyarországon is egyre nő az allergiás betegek száma. Nehéz megmondani, hogy hány allergiás beteg él ma Magyarországon, de becslések szerint valószínűleg mára jóval túllépte a 2 millió főt.
Milyen gyógynövények válthatnak ki allergiát?
Tölgyfa
A tölgyfa virágzásakor, azaz áprilisban, májusban szórja pollenjeit. Mivel legnagyobb területen erdőkben találkozhatunk vele, így az allergiásoknak érdemes ilyenkor kerülni a kirándulást a tölgyesekben. Kérgét magas cseranyag-tartalma miatt tradicionálisan alkalmazzák hasmenéses panaszokra belsőleg, genitális, végbéltáji panaszoknál ülőfürdőként, vizes forrázata alkalmazható szájüregi fertőzésekben.
Hársfa
A hársfavirág nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat (tilirozidot, kvercetin és kempferol glikozidokat) és illóolajat (geraniolt, linaloolt, eugenolt). A benne lévő flavonoidok antibakteriális hatásúak, a virág kiválóan alkalmas a meghűléses betegségek kezelésére: köhögéscsillapítóként, izzasztóként, görcsoldóként, köptetőként, nyákoldóként funkcionál, és enyhíti a hörghurutos panaszokat.
Inkább a kislevelű hárs pollenjei allergizálnak, ez legerősebben a fa közvetlen közelében érzékelhető. Azok, akik erre érzékenyek, nem fogyaszthatják a szárított virágból készült teát sem.
Tiszafa
A tiszafa alkaloidok nem csak mérgező hatásúak, hanem bizonyos alkalmazási módok esetében gyógyhatásúak is lehetnek. Manapság a tűlevekből (tiszafasejtek kultúrában szaporítása) nyert alkaloida származékokat (taxánokat) tartalmazó Taxotere (Aventis) kemoterápiás szert sikerrel alkalmazzák bizonyos típusú mellrák, méhrák, prosztatarák és tüdőrák kezelésében. A növény március-áprilisban virágzik, pollenje erős allergén.
Lándzsás útifű
Az útifűfajok egyik képviselője a lándzsás útifű. A lándzsás útifű teáját baktériumölő, nyálkaoldó hatása miatt elsősorban légzőszervi betegségekre, köhögésre, asztmára alkalmazzák a gyógyászatban. Kiváló köhögéscsillapító, sebgyógyító, gyulladácsökkentő is, ezért ekcémára is használhatjuk.
A virágzata füzér alakú, és alulról felfelé nyílva elhúzódó a pollenszórása is. Útifű-allergiások szirup formájában se fogyasszák köhögéskor.