Nem mindegy, hogy a nyaralás az allergiáról vagy a pihenésről szól. Az alábbiakban hasznos tippeket adunk a vakációra allergiásoknak.
Utazás előtt
- Utazásunk tervezésekor nézzünk rá a pollennaptárra : azonnal megtudhatjuk, mely időszakban, mely területeken jellemző a magas pollenkoncentráció az országban.
- Ha tehetjük, válasszunk tengerparti vagy hegyvidéki úti célt: a sós levegő és a hegyvidéki klíma ugyanis ideális az allergiásoknak.
- Úti patikánk részeként allergiaellenes készítményt is csomagoljunk! Az antihisztamin tartalmú gyógyszerek szedésével csökkenthetjük a kellemetlen allergiás tüneteket.
Úton
- Repüléskor számoljanak az allergiás náthások a változó nyomásviszonyokkal is. A légnyomásesés következtében a zárt testüregekben túlnyomás jön létre. A középfülben fellépő nyomásemelkedés eredményeként dobhártyafeszülés, középfülgyulladás, sőt súlyos esetben – ha a fülkürt működési zavara miatt elmarad a nyomáskiegyenlítés (légtelenítés) – akár dobhártya-perforáció is kialakulhat. Az allergiás rhinitises betegek ezért orrnyálkahártya-gyulladás, ödema kezelésére használják beállított gyógyszereiket. Dugult orral nem lehet "légteleníteni"!
- Ha autóval vágunk neki, mindig húzzuk fel az ablakot! A légkondicionáló berendezést belső keringtetéssel használjuk! Ezt indulás előtt 10 perccel érdemes elindítunk nyitott ablaknál, hogy a rendszerben rekedt pollenektől megszabaduljunk.
- Hasonló a helyzet a vonattal is: a lehúzott ablakú vagonok az allergiások legnagyobb ellenségei! Lehet, hogy nem csak a meleg, de a megnövekedett pollenkoncentráció miatt is érdemes pénzt áldozni egy légkondicionált, helyjegyes vonatra.
- Az allergiásoknak a legjobb időpontok útra kelésre a kora reggeli vagy a késő esti órák, mivel a légszennyezettségi adatok ilyenkor a legkedvezőbbek.
A szállás
- Szállásunkat tekintve jó döntés lehet olyan nemdohányzó szobát kivennünk, ahol van légkondicionáló, beépített pollenszűrővel.
- Amennyiben befér csomagunkba az allergénmentes ágynemű, inkább magunk vigyük, bár kétségtelen, hogy bizonyos szálláshelyeken már ügyelnek erre – néhol akár speciális antiallergén szobát is bérelhetünk.
Szabadidő
- Reggel 6 és 12 óra között a legmagasabb a pollenkoncentráció: igyekezzünk a nap másik felében szabad levegőn tartózkodni, sportolni.
- Viseljünk napszemüveget szemünk védelmében!
- A kinti programok, városnézés és sportolás után öltözékünket ne vigyük a szállásra, gondosan zuhanyozzunk le, illetve mossunk hajat!
Étkezés
- Kerüljük a magas hisztamintartalmú ételeket! A halak, a tenger gyümölcsei, az alkohol és az érett sajtok mellett érdemes kerülni a következőket is: citrusfélék, mogyoró, csokoládé, érlelt húsféleségek, bab, borsó, lencse, mák , paradicsom, spenót, savanyú káposzta, szója.