Allergia akkor jelentkezik, amikor az immunrendszer egy idegen anyagra - például virágporra, méhméregre vagy állatszőrre -, illetve olyan élelmiszerre reagál, amely a legtöbb embernél nem vált ki reakciót - áll a Mayo Klinika összefoglalójában.
Allergia esetén az immunrendszer olyan antitesteket termel a szervezet megvédésére, melyek egy adott allergént károsnak minősítenek, még akkor is, ha az valójában ártalmatlan. Amikor egy arra érzékeny személy kapcsolatba kerül az allergénnel, immunrendszere reagál erre, ami gyulladást okozhat a bőrön, az orrmelléküregekben, a légutakban vagy az emésztőrendszerben. (A világjárvány miatt az antitestekről talán soha nem hallott még annyi ember, mint manapság.)
Az allergia súlyossága egyénenként változó, és a kisebb irritációtól az anafilaxiáig - egy potenciálisan életveszélyes állapotig - terjedhet. Bár a legtöbb allergia nem gyógyítható, a kezelések segíthetnek enyhíteni a tüneteket.
Mind az allergia kialakulásáról, mind megelőzésének és gyógyításának lehetőségeiről rengeteg tévhit él a köztudatban. Infografikánk rámutat az alapvető félreértésekre és cáfolja a hamis állításokat.