A kérdések után jöjjenek a válaszok is.
Évről évre nő azoknak a száma, akik allergiás rhinitisszel küzdenek, és a szénanátha mára népbetegséggé is vált. Ez a krónikus állapot tüsszögéssel, allergiás kötőhártya-gyulladással, szemvörösséggel- és viszketéssel, kellemetlen, véget nem érő, vizes orrfolyással jár, és sokszor már tél végén, kora tavasszal jelentkezik.
A tünetfelelős: az immunválasz
A szezonális allergiás reakciókat a pollenek, a virágporszemek idézik elő, melyek mérete bár csekély (15-30 mikrométer), jelenlétük annál kellemetlenebb következménnyel jár. A közhiedelmekkel ellentétben azonban nem maga az allergén az, ami megbetegít, hanem az immunválasz, amit ezekre ad szervezetünk. Ha a felső légutakba, az orr- vagy szájüregbe valamilyen allergén kerül, az a nyálkahártyát irritálja, és az allergiás reakció következtében a nyálkahártya szöveteiben gyulladáskeltő hisztamin szabadul fel.
Ne hanyagoljuk, kezeljük!
Az allergia gyógyszeres kezelése nemcsak azért elengedhetetlen, hogy a szénanáthás beteg életminősége, teljesítménye ne romoljon a mindennapokban, hanem azért is, hogy a kezeletlen allergia következményeként kialakuló akut és krónikus orrmellék- és arcüreggyulladás, középfül- és torokgyulladás, illetve az ekcéma és az asztma is elkerülhetőbbé váljon.
Vény nélkül kapható, tramazolin hatóanyagú gyógyszer
Mindenképpen keressük tehát fel háziorvosunkat, aki megfelelő szakemberhez irányít bennünket, a speciális tesztek, fül-orr-gégészeti és vérvizsgálatok pedig fény derítenek arra is, mi áll a gyötrő orrfolyás és tüsszögés hátterében.
Az allergiás rhinitis hatékony kezelése gyógyszeres terápiával történik. A szemtüneteken szemcseppel, az orrtüneteken orrcseppel, orrspray-vel enyhíthetünk, és rendelkezésre állnak szájon át szedhető készítmények is. A Rhinospray plus orrspray hatékony megoldást nyújt az allergia során kialakuló orrdugulásra. Hatása néhány percen belül kialakul, és hosszú órákig tart. Egy dolgot azonban nem árt tudni: az úgynevezett nyálkahártya-lohasztó hatású szerek tartós használatát kerülni kell, mert ha túlzásba esünk, az átmeneti javulás után nehezen kezelhető orrdugulást okozhatnak.