"A legfontosabb dolog fulladás esetén a tünetek sürgős kezelése, de sok környezeti és életmódbeli tényező hatással lehet az asztmás rohamok kialakulására" - állítja Selina Gierer, a Kansasi Egyetemi Kórház allergia és klinikai immunológia tanszékének adjunktusa. Fontos, hogy időben felismerjük azokat a tényezőket, amelyek elkerülésével csökkenthető a tünetek súlyosbodása.
Cipővel a lakásban
A cipőtalp mindenféle kültéri allergének - például pollen, parlagfű és gombaspórák - hordozója lehet. "Az érzékenyeknél ezek bármelyike gyulladásos reakciót válthat ki, így a légutak blokkolásával nehézlégzéses állapotot okozhat" - figyelmeztet dr. Gierer. Csökkentsük minimálisra a kockázatot azzal, hogy kerti munka vagy egy túrázás után a bejárati ajtó előtt hagyjuk a cipőket, és egy zuhany sem árt, hogy a hajban vagy a bőrön, ruhán megtapadó pollenek ne okozzanak nagyobb bajt.
Lehúzott ablakkal autózni
Szép időben mindenki szeret lehúzott ablakkal vezetni, de közben nem gondolunk a beszabaduló pollenekre . Ha fa alatt parkoltunk, a szélvédő üvege valószínűleg jelentős allergénréteggel gazdagodott, akkor is, ha ebből semmit nem veszünk észre. Nem is hinnénk, de a hideg téli napokon is veszélyes lehet a beáramló csípős levegő, ugyanis a hörgőgörcsöt okozhat, ez pedig egyeseknél szintén súlyosbíthatja az asztma tüneteit. A legbiztosabb megoldás tehát felhúzott ablak.
Számos allergént és pollent hagyunk kint a bejárati ajtó előtt, ha levesszük a cipőnket
Légszűrők elhelyezése rossz helyen
A szabadon álló levegőszűrők csak akkor képesek megszabadítani a levegőben lebegő állati szőrtől, füsttől és portól, ha azokat a forrás közvetlen közelében helyezzük el. Ne tegyük a HEPA-szűrőt az iroda sarkába, hanem a belső tér központi helyén legyen, ott, ahol megfelelően nagy a levegő áramlása. Ahhoz, hogy a légtisztító hatékonyan működjön, érdemes rendszeresen tisztítani és cserélni a szűrőt, betartva a gyártó utasításait. Ugyanez vonatkozik a porszívó, valamint a fűtő- és hűtőrendszerek szűrőire is.
Gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítók szedése
A betegek egy kis százalékánál a nem-szteroid gyulladásgátló gyógyszerek, mint az aszpirin , ibuprofén, naproxén szedése több esetben okozott légúti gyulladást és asztmás tüneteket. Ennek az okát még nem tudjuk pontosan - mondja dr. Gierer. Ha ilyen típusú gyógyszerek szedésekor gyulladásos tüneteket, rohamokat észlelünk, érdemes ezeket elhagyni, és háziorvossal konzultálni.
Nem megfelelő tisztítószerek
A parfüm illatú vagy vegyi aeroszol spray kiszerelésű tisztítószerek nagy valószínűséggel irritálják a légutakat és vezetnek gyulladáshoz, ami aztán köhögést, fulladozást okoz. Az asztmában szenvedőknek a botban kapható tisztítószerek helyett természetes anyagokat , ecet és víz keverékét, vagy biotermékeket, de legalább illatanyagmentes vegyszereket kellene használniuk.
Úszás fedett medencében
Bár az úszás jó mozgásforma lehet az asztmás betegeknek, a kutatások megállapították, hogy a klórozott vizű medencék és az ilyen környezetben fokozottan elszaporodó penész spórák növelhetik a légúti betegségek kialakulásának kockázatát. Ha úszás után, már a beltérben légzési nehézség, orrdugulás, vörös szemek, és viszkető bőr tüneteit észleljük, érdemes más testmozgási formára váltanunk.
Illatgyertyák használata
Nagyon romantikus hatást keltenek az illatgyertyák, de aromát, füstöt és vegyi anyagokat bocsáthatnak ki, amik a levegőbe kerülve az erre allergiásoknál nehézlégzést okozhatnak. A kellemes hangulat érdekében aromagyertyák helyett vegyünk néhány új fehérneműt!
Forrás: Prevention.com