A légszomj lehetséges okai

Rémületet és szorongást okoz, amikor úgy érezzük, nem tudunk annyi levegőt belélegezni, amennyit szeretnénk. De vajon mi állhat a jelenség hátterében?

A légszomjnak több oka is lehet - ezeket ismertette dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa.

Akut vagy krónikus légszomj?

Tünetek:

  • nehéz légzés
  • szorító érzés a mellkasban
  • fulladás érzése
  • szorongás, pánik (a kellemetlen tünetek miatt)
  • sápadtság
  • verejtékezés
  • Mindannyian ismerjük a légszomj kellemetlen érzését. Egy intenzív edzés után csak kapkodjuk a levegőt, de egy kiadós lakoma miatt is érezhetjük úgy, hogy a jóllakottságtól nem tudunk mély lélegzetet venni. Ilyen esetekben a probléma rendszerint rövid időn belül megszűnik. A hirtelen, látszólag ok nélkül jelentkező, valamint a tartósan fennálló légszomj azonban már komolyabb bajt is jelezhet.

    tüdő, légszomj, levegő, légzés, légzőszervi betegségek, fulladás, nehéz légzés
    Tüdőgyulladásra vagy tüdőrákra is figyelmeztethet a légszomj. Fotó: 123rf

    Sok oka lehet

    A légszomj mindig valamilyen alapbetegség tünete. Az esetek többségében a szív és a tüdő rendellenes működéséből ered, de jelezhet például refluxot vagy vérszegénységet is. Elhízottak körében gyakrabban fordul elő. A hirtelen jelentkező légszomj akár tüdőembólia, légúti elzáródás, fulladás vagy életveszélyes allergiás reakció - anafilaxia - tünete is lehet.

    5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

    A fentieken kívül a stressz és a szorongás miatt is érezhetjük úgy, hogy nehezen vesszük a levegőt. A panasz gyakran jelentkezik terhesség esetén, de alacsony vérnyomás vagy szívbetegség is előidézheti. Jelezhet továbbá asztmát, COPD-t , tüdőgyulladást, esetleg tüdődaganatot is.

    Mikor forduljunk orvoshoz?

    Bizonyos helyzetekben a légszomj normális jelenség, ám minden olyan esetet vegyünk komolyan, amikor a légszomj hirtelen, látszólag ok nélkül lép fel vagy olyan helyzetben is jelentkezik, amelyben korábban nem fordult elő. Légúti betegséget is jelezhet például, ha eddig gond nélkül futottunk a busz után vagy lépcsőztünk, egy ideje viszont már ezekben a helyzetekben is fulladunk.

    Ne halogassuk az orvos felkeresést akkor sem, ha a légszomj mellett láb- vagy bokaduzzanat, ödéma jelentkezik, esetleg légúti betegség tünetei - köhögés, láz, hidegrázás - mutatkoznak.

    Azonnali orvosi segítséget igényel, ha valakinél a légzési nehézség mellett mellkasi fájdalom, ájulás, hányinger vagy hányás és szédülés is jelentkezik.

    A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

    40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

    Olvasd el aktuális cikkeinket!

    Orvosmeteorológia
    Fronthatás: Kettős front
    Maximum: +4 °C
    Minimum: -5 °C

    Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Hogy érzed most magad fizikailag?

    Hogy érzed magad?

    Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


    Milyen most a lelkiállapotod?

    Hogy érzed magad?

    Legjobban:
    Legrosszabbul:
    Kezdjük újra