A nátha évadja

Egy gombóccá gyűrt zsebkendőivel sétáló élénkpiros orrú, könnyes szemű, dagadt arcú ember láttán a leggyakoribb reakció az, hogy a munkatársai, barátai elhúzódnak a közeléből, esetleg tapintatosan felszólítják: szórja otthon a bacilusokat.

Egy bosszantó tünet

Az, hogy valaki náthás, nem betegség, csupán annak a tünetnek a némileg szépítő kifejezése, hogy taknyos, vagyis valamilyen kiváltó ok következében a szokásosnál bővebb váladékot termel az orra nyálkahártyája. Az ok lehet a hideg, de ennél sokkal gyakrabban bakteriális, vírusos fertőzés váltja ki. A kísérő tünetek ennek megfelelően igen változatosak: fáj a fejünk, torkunk, hideg kezünk-lábunk, könnyezik a szemünk, sűrű tüsszögés ingerel, étvágytalanok, kedvetlenek vagyunk.

Az orr és az orrmelléküreg funkciója a belélegzett levegő megtisztítása. Belsejüket nyálkahártya borítja, amely folyamatosan nyákot termel. A nyálkahártya érzékeny, a hidegre vérbőséggel reagál, megduzzad, több váladékot termel. Ez a klasszikus értelemben vett megfázás. Ha pedig bakteriális fertőzés is éri a szervezetet, akkor a váladék színe megváltozik, már gennysejteket is tartalmaz. Vírusos vagy bakteriális fertőzés, amely a kezdeti szakaszában lázzal is járhat, hideg, meghűlés nélkül is okozhat náthát. A kórokozó nemcsak cseppfertőzéssel belélegezve, hanem az emésztőcsatornán keresztül (szennyezett étellel) is bejuthat a szervezetbe.

A meghűlésből fakadó nátha súlyosabb szövődményeket, például tüdőgyulladást ritkán okoz. Ha azonban a váladék besűrűsödve "betokosodik", elzáródnak a járatok, akkor előfordulhat arc- és orrmellék-, illetve homloküreg-gyulladás. Mivel ezek az üregek a fülüreggel is összeköttetésben vannak, fülfájás is kísérheti. Az influenza több tünetében hasonlít a náthához, a köztudatban gyakran keveredik is a kettő. Pedig: nem minden nátha influenza, de minden influenza náthával jár. A különbség lényege, hogy az influenza vírusos eredetű, járványszerű, és mivel más szervekre, akár az egész szervezetre kiterjedhet, többnyire egyéb tünetekkel, például lázzal, végtagfájdalmakkal is jár.

Orvossal hét nap, orvos nélkül egy hét?

A nátha gyógyításának alapja az orr, a légutak váladéktól való megtisztítása. Nem mindegy azonban, hogyan próbáljuk kifújni az orrot. A helyes orrfújás technikája: a két orrjáratot felváltva kell kifújni, mert ha egyszerre fogjuk be az orrot, a nyomáskülönbség miatt keletkező vákuum nem kifelé, hanem éppen befelé, a melléküregek felé szorítja a váladékot. Ha gennyes, besűrűsödött a váladék, akkor viszont már érdemes orrcseppet, orrspray-t is használni, vagy olyan gyógyszert, amely az érösszehúzó hatásával megszünteti a nyálkahártya-duzzanatot.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az aszpirin több mint százéves: 1897. augusztus 10-én írta be az aszpirin receptúráját laborkönyvébe a fiatal német kémikus, Felix Hoffmann. Az acetilszalicilsavból (ASS) ismertebb nevén aszpirinből évente mintegy 50 ezer tonnát fogyasztanak az emberek. Ma már hagyományosnak számít az aszpirin alkalmazása, a szokványos esetekben valóban jól bevált. Elsősorban láz- és fájdalomcsillapító ugyan, de érösszehúzó, általános közérzetjavító hatása is van. Antibiotikumokra azonban nincs szükség, legfeljebb akkor, ha szövődmény, bakteriális felülfertőzés miatti gyulladás alakul ki. Ebben az esetben azonban ismerni kell a kórokozót, hogy az orvos célzottan az ellen választhassa ki a leginkább megfelelő gyógyszert. Nagyon sajnálatos szokás, hogy sokan tartanak otthon gyógyszert, és a "múltkor is bevált" antibiotikumot kezdik újra szedni megfázás, nátha esetén is. Ez nemcsak káros, hanem többnyire teljesen felesleges is, mert az antibakteriális szerek egy része gyakorlatilag ma már placebónak számít, olyannyira alkalmazkodtak hozzá, megtanultak ellenállni neki a kórokozók nemzedékei.

Kalapkúra és társai

Az évszázadok során sokfajta természetes szer használata elterjedt a nátha ellen. A legfontosabb az lenne, hogy a náthás beteg, hacsak egy mód van rá, maradjon otthon, mert az "ágymeleg" mindennél jobb ilyenkor. Egész koreográfiája van a tisztító izzasztásnak: a beteg vegyen meleg fürdőt, vagy áztassa egy negyedórácskára jó meleg vízbe a lábait legalább. A mellkasára tegyen mustártapaszt (ezt régen minden patikában lehetett kapni, gyakorlatilag vízzel kevert mustármagőrleményből készült borogatás). Igyon forró gyógyteát: az Életfa Egészségvédő Központ természetgyógyászai nátha esetére a hársfa, bodza és kakukkfű szárítmányából készült keveréket ajánlják, mert egyszerre van köptető, melegítő, izzasztó, vízhajtó hatása.

Az alkoholról a közvélekedés azt tartja, hogy fertőtlenítő hatású. Ez általában igaz, azonban a légutakba települt kórokozókat nem érinti, lebomlás után pedig már nincs ilyen hatása. Mint könnyen felszívódó energia-utánpótlás, "melegítő" azonban jó hatású lehet, persze, nem túlzott mennyiségben. Ha nincs egészségi akadálya, a felnőttek a megfázás napján vehetnek kalapkúrát is, ami nem más, mint vörösborból készült forralt bor, szegfűszeggel, fahéjjal, gyömbérrel elkészítve, mézzel ízesítve. Aki nem ihat bort, csak e fűszerekből is főzhet izzasztó-melegítő teát magának. Van, aki a mézes gabonapálinkára esküszik - mindenesetre bármelyikkel kúráljuk is magunkat, tanácsos utána ágyba bújni. Az izzasztás olyan jól is sikerülhet, hogy egy idő után hálóruhát kell cserélni, sőt, akár ágyneműt is frisset kell húzni, de ez a bőséges izzadás hozzásegít a mielőbbi gyógyuláshoz.

A szervezet tisztító-, fűtőszerei

Fertőtlenítő hatású a fokhagyma is - ha bírja a beteg, kapjon bőségesen a pirítós kenyerére. Elterjedt szokás a náthás beteget déligyümölccsel, citrommal, naranccsal kínálni. Ezek a gyümölcsök a C vitamintartalmuk miatt hasznosak, de mivel a természetgyógyászok véleménye szerint inkább hűtő hatásúak, tanácsosabb valami "fűtőszerről" is gondoskodni. Erre a célra például kiválóan megfelel a hajdinakása, és a (lila) hagyma. A pépesre főzött barna rizst erősítő, gyógyító tápláléknak ajánlják. Tisztító hatású a megfázás kezdetén tartott egy-két napos diéta, mert ilyenkor a gyomor nem vonja el az energiát a szervezettől. Alma, keksz, tea, főtt krumpli, a már említett barna rizs ajánlható ilyenkor.

Lógó orrú gyerekek

A nátha a leggyakoribb gyermekbetegség: a gyermekorvoshoz legtöbbször valamilyen náthás tünetekkel együtt járó megbetegedéssel viszik a gyerekeket. Ez többnyire valamilyen vírusos fertőzés következménye, ezért az antibiotikumok hatástalanok vele szemben. A legfontosabb a tünetek mielőbbi gyógyítása, lehetőleg kezdeti stádiumban, hogy elkerülhető legyen a felülfertőződés. Sokszor nem is lenne feltétlenül szükséges orvoshoz vinni a gyereket, jobban járna, ha otthon kezelnék, hogy ne kapjon el még valamit a váróteremben.

A ma már csak káromkodásként emlegetett frászkarika egy fűzfavesszőből font kis karperec volt, amelyet lázgörcs ellen, megelőzésképpen tettek a kisgyermekek karjára. Ez nemcsak babona: a fűzben valóban van lázcsillapító hatóanyag. Sajnos, a szülők nem mindig tudják megoldani, hogy otthon maradjanak a "csak kicsit náthás" gyerekkel: gyakran lehet látni nemcsak az orvosi rendelőben, hanem a gyerekintézményekben is "lógó orrú", elhanyagoltan náthás gyerekeket. A szövődmény gyanúja azonban (magas láz, tartós köhögés, fájdalom) mindenképpen indokolttá teszi az orvosi beavatkozást. A nagyobb baj megelőzésére az orrjáratokat szabaddá kell tenni, ezért a gyakori orrfújás a legjobb gyógyszer. A gyerekek ugyan szívből utálják a "porszívó-orrszívót", de nagyon jó hatásfokú, így célszerű használni, és félni nem kell tőle, mert nem okoz vákuumot.

Orrcsepp használatával meg lehet akadályozni a váladék besűrűsödését, így könnyebben eltávolítható marad. Többfajta orrcsepp kapható, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő, érösszehúzódást segítő adalékokkal. Van olyan orvos, aki a házilagos kivitelt ajánlja ebben is: otthon is készíthetünk fiziológiás sóoldatot, amelynek nincs ugyan érszűkítő hatása, de jó hatékonysággal lazítható a váladék, átmoshatók vele az orrjáratok. Az emberi vérhez hasonló (fiziológiás) sóoldatot kapunk, ha vízben annyi sóoldatot oldunk fel, mint amennyit hasonló mennyiségű húslevesbe tennénk. Sötétebbre főzött, szűrt kamillatea becsepegtetése is csökkentheti a nyálkahártya-duzzanatot. Csepegtetni fekvő testhelyzetben, a fejet kissé hátrahajtva a legjobb, hogy a hatóanyag a hátsó orrjáratokba is eljusson. Az orrspray használatához nem szükséges a fekvő testhelyzet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +4 °C
Minimum: -4 °C

Nagyrészt napos idő várható - kissé több felhő az északkeleti határvidéken lehet még, arrafelé egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél kezdetben fokozatosan veszít erejéből, és estétől egyre nagyobb területen délire fordul. A legmagasabb nappali hőmérséklet 1 és 7 fok között várható. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra