A torok köszörülése a horkoláshoz hasonlóan nem csupán az adott személy egészségére van rossz hatással, de annak környezetére is. Egy nagyobb irodában egyetlen, rendszeresen krákogó képes az egész közösség figyelmét elvonni, holott a torkát köszörülő személy sokszor tudatában sincs a tevékenységének. De mi állhat az állandó torokköszörülési kényszer hátterében?
Betegség, vagy rossz szokás?
Az ingert valamilyen betegség is kiválthatja: általában nátha, valamilyen más felső légúti megbetegedés, illetve egyéb, hasonló ok következtében alakul ki. Okozhatja egy egészen veszélytelen megfázás, de olyan komoly betegség is, mint a krónikus obstruktív tüdőbetegség (röviden COPD ). A krónikus köhögéshez hasonlóan ez is abból ered, hogy valami irritálja a garatot vagy a légutakat.
Állandó krákogással járhat például a reflux - a gyomorsav visszafolyásával járó betegség égő érzést okoz a torokban, a szervezet pedig ilyen módon próbálja megtisztítani azt. Olyanoknál is gyakori a torokköszörülés, akik rendszeresen dohányoznak, vagy alkoholt fogyasztanak, ezzel ugyanis károsítják a gége nyálkahártyáját. Bizonyos munkahelyek poros környezete szintén a fenti okokból idézhet elő torokköszörülést. Előfordulhat amiatt, hogy valamilyen élelmiszer megragadt a garat hátsó falán, de az érzés gyakran anélkül is jelentkezik, hogy ténylegesen irritálná valami.
Előfordulhat azonban, hogy a krákogás mögött semmiféle szervi probléma nem áll, és egyszerűen csak egy rossz berögződésről van szó. Régi szokás, hogy ha az ember nagyobb társaság előtt szeretne felszólalni, úgy a torka hangos megköszörülésével hívja fel a hallgatóság figyelmét. Egyfajta nonverbális közlési formaként alkalmazható, például egy történetet félbeszakítva azért is köszörülheti a torkát valaki, mert nem ért egyet a hallottakkal, vagy így szeretné kiemelni a történet egy rá vonatkozó részét.
Álljon akármilyen ok mögötte, a torok köszörülése nem csak idegesítő, de ártalmas szokás is egyben. Kutatások igazolták, hogy a túl gyakori, berögzült torokköszörülés károsítja a garatot és a hangszálakat. Az állapot ráadásul krónikussá is válik, ha valaki hosszabb ideig csinálja: hogyha valaki három hónapnál hosszabb ideig gyakran köszörüli a torkát, azzal fokozatosan megváltoztathatja a hangját . Ráadásul hozzá is lehet szokni, így aki gyakran krákog, az egy idő után abba sem tudja azt hagyni. Tanácsos ezért orvoshoz fordulni a problémával, és amennyiben sikerül kizárni minden egyéb betegséget, a rossz szokást tudatos odafigyeléssel kell levetkőzni.