Az ártalmatlanabb kórképektől az életveszélyes állapotokig sokféle baj érintheti a tüdőt. Az alábbiakban a leggyakoribbakat vesszük sorra.
Megfázás
A nátha vírusai tüsszentéssel, köhögéssel terjednek, a főbb tünetek közé pedig orrfolyás, tüsszögés, sőt esetenként láz is tartozik. A megfázás irritálhatja a légutakat és a tüdőt, ilyenkor köhögéssel párosul, és asztmát, hörghurutot okozhat. Körülbelül 7-10 nap a gyógyulási ideje.
Hörghurut
Hörghurut esetén a tüdő hörgőinek belső felszínén található nyálkahártya gyullad be. Akut és krónikus formában is jelentkezhet, előbbinél gyakran a légcső is érintett. Lehet megfázás szövődménye, de pollen vagy cigarettafüst által okozott irritáció is kiválthatja. Bizonyos esetekben a hörghurut során köhögéskor sűrű váladék szakad fel. Ha a köhögés három hétnél tovább tart, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
Tüdőgyulladás
Vírus, baktérium, gombás fertőzés is okozhatja. A tüdő megtelik folyadékkal vagy gennyel, a testhőmérséklet megemelkedik, a légzés nehézzé válik, és sűrű váladékot köhögünk fel. Mindenképpen orvosi kezelést igényel, különösen, ha a légzési nehézségek súlyosak, vagy ha magas lázunk van.
Asztma
A légutak beszűkülnek és megduzzadnak, ami miatt a légzés nehézzé válik, és egyes esetekben váladékot köhögünk fel. Kiválthatja allergiás reakció, por, füst, de akár testmozgás, hideg levegővel érintkezés, sőt fokozott stressz is. A pontos diagnózis felállítása orvosi feladat, ezután lehet megoldást találni a rohamok elkerülésére. A kezelésben inhalátorok és gyógyszerek is segítséget jelenthetnek.
Tüdőembólia
Olyankor alakul ki, amikor egy - leggyakrabban a lábban kialakult - vérrög eljut a tüdőig, elzárja a keringést, ami miatt károsodik a tüdőszövet. Ilyenkor légzési gondok, mellkasi fájdalom és köhögés léphet fel, illetve esetenként vér is ürülhet a köhögéssel. A tüdőembólia életveszélyes állapot, amely azonnali kezelést igényel.
Forrás: webmd.com