A konyha egy valóságos házipatika
A meghűlés, köznapi nevén a nátha, a felső légutak vírusos megbetegedése, amely a gyors lefolyású kórképek közé tartozik. Amellett, hogy teli orral, viszkető és égő torokkal kész szenvedés egy napot is végigcsinálni, egy elhanyagolt megfázás könnyen felülfertőződhet, maga után vonva egyéb súlyos megbetegedéseket (pl. tüdőgyulladás, arcüreggyulladás stb.). Míg a baktérium okozta problémákra hatékony megoldást jelenthet az orvos által előírt antibiotikum kúra , addig a vírus okozta kellemetlenségeket (megfázás, influenza) sokszor éppen olyan eredményesen kezelhetjük jól bevált népi gyógymódokkal.
Megelőzésre immunerősítés
Mint minden betegség esetében, itt is fontos hangsúlyozni, hogy a legyengült szervezetet hamarabb megtámadják a vírusok, így a nyálkás idő beköszöntével a gyümölcs és zöldséges pultokat is gyakrabban ostromoljuk.
Ha mégis megorroltak ránk...
...és beindulnak a zsebkendővel és mézes citromos teával tarkított megfázásos napok, vegyünk erőt magunkon, és gyógyuljunk egy tál forró levessel. A jól bevált házi tyúkhúsleves mellett - gondolva a levertséget és elgyengülést okozó náthára - most egy egyszerűbb fokhagyma-krémlevest ajánlunk.
Elkészítési idő: 25 perc
Hozzávalók 4 személyre:
1 evőkanál vaj
12 gerezd zúzott fokhagyma
1 fej vöröshagyma
5 dl zöldségalaplé vagy víz
1,5 dl zab vagy rizstejszín
1 teáskanál citromlé
só, bors, szerecsendió
A vöröshagymát apróra vágom, a vajon megfuttatom, a zúzott fokhagymákat mellédobom, és amikor már érzem az illatát a zöldségalaplével felengedem. Sózom, borsozom, szerecsendióval fűszerezem, majd tejszínnel dúsítom. A végén egy kis citromlével savanyítom. Fokhagymás pirítóssal tálalom.
Folyadék minden mennyiségben
Megfázás esetén a fokozott folyadékpótlásra is oda kell figyelnünk. A meleg levesek és teák ilyenkor nagy segítséget nyújthatnak, hiszen amellett, hogy segítenek kiizzadni magunkból a vírust, fellazítják a száraz nyálkahártyán örömmel megülő rosszfiúkat is. Indítsuk a napot mezei kakukkfű teával, s naponta többször is fogyasszunk el egy csészényit belőle. Nagyon jó fertőtlenítő hatású, erősíti immunrendszerünket. Kezelhető vele köhögés, hörgő- és szájüregi gyulladások, orrdugulásra inhalálni kell vele. Nyálkaoldó, köptető hatása is van.
Tisztító fűszerek
A keleti orvoslás szerint a gyömbérrel, a fahéjjal és a korianderrel az izzadást fokozhatjuk . Egy-egy gyógyteánkat bátran fűszerezhetjük ezekkel. A csilivel, a csípős paprikával, a tormával, esetleg a wasabival pedig a légutakat tisztíthatjuk meg.