Nem érdemes megvárni, amíg az ember függővé válik az orrcseppektől ! Érdemes utánajárni, hogy miért nem szelel megfelelően az orrunk, különösen, mert lehet, hogy a problémán csak műtét segíthet.
Orrmandula megnagyobbodás gyerekeknél
Tartós orrdugulást okozhat gyermekkorban a megnagyobbodott orrmandula . Figyelmeztető jel, ha a gyermek horkol, és a légúti akadály zavarja a nyugodt alvásban. Beszédfejlődésben, hangképzésben is éreztetheti a hatását, de a szagérzékelésben is gondot okozhat: előfordulhat, hogy a gyermek nem, vagy csak alig érez szagokat. A megnagyobbodott orrmandula nátha esetén gátolhatja a váladék kiürülését, ezáltal fülbetegségekre, visszatérő arcüreggyulladásokra hajlamosíthat - hívja fel a figyelmet a lehetséges szövődményekre dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégeközpont főorvosa. A műtét szükségességét a panaszok súlyossága határozza meg, ennek elbírálása szakorvos feladata. A megnagyobbodott orrmandula normál esetben a gyermek 9 éves kora körül visszafejlődhet, 17 éves korra pedig teljesen elsorvadhat.
Polipok az orrban
Az orrpolip az orrnyálkahártya lefűződése, hosszabb-rövidebb nyelű nyálkahártya-képződmény. Néha az orrmelléküregekből türemkedik be az orrüregekbe. A polipok elzárják a levegő áramlását, akadályozzák a melléküregek szellőzését: ekkor jelentkeznek a betegek számára is érzékelhető tünetek. Az állapotot, amikor az orrüregben megjelennek a polipok, orrpolipózisnak nevezik. A betegségre gyakran az ismétlődő fertőzések hívják fel a figyelmet. A növekvő polipok ugyanis könnyen elzárhatják az orrmelléküregek nyílásait, így a termelődő nyák nem tud kiürülni, előbb-utóbb elfertőződik, krónikus arcüreggyulladás jelentkezhet. Ha valaki orrfolyás, orrdugulás, szagláscsökkenés, fejfájás, horkolás vagy orrhangú beszéd miatt fül-orr-gégész szakorvoshoz fordul, a diagnózis könnyen felállítható az orrüreg vizsgálata alapján.
Sokszor szabad szemmel is látható az orrsövényferdülés
Az orrot belül közel két egyenlő részre választó orrsövény végleges alakját a 20-25-ik életév között éri el. Rendellenességre utal az egyoldali vagy változó orrdugulás, de gyakran csak a szövődmények hívják fel a figyelmet az elváltozásra: gyakori fejfájás, fülészeti- és garatproblémák jelentkezhetnek. Az elhúzódó orrdugulás, orrváladékozás mellett az orrsövényferdülésre gyakran a visszatérő arcüreggyulladás hívja fel a figyelmet, de gondolni kell rá a gyakori középfülgyulladások vagy horkolás kivizsgálása során is. A gátolt orrlégzés helyett alkalmazott szájlégzés légúti fertőzésekre, garat- és gégehurutra is hajlamosíthat. Orrsövényferdülés jele lehet az orrhangú beszéd is, az eltérés pedig társulhat a külső orr deformitásaival. Ilyenkor szabad szemmel is látható az eltérése: az egész orr tengelye ferde lehet, vagy a sövény alsó éle valamelyik orrnyílásban aszimmetrikusan megjelenik.