Már megint folyik az orrom!

Ha az évnek mindig ugyanazon szakaszában jelentkeznek a tünetek, akkor valószínűleg allergiás szénanátháról van szó, nem vírusfertőzésről. Tippeket adunk a tünetek enyhítésére, és olvashat a depresszió és az allergia, illetve az éghajlat kapcsolatáról is.

Tippek allergiásoknak

  • Ne várjunk az allergiagyógyszerekkel a tünetek megjelenéséig, mert akkor lesz néhány kellemetlen napunk, mire a gyógyszerek hatni kezdenek, és enyhülést hoznak. Ha tudjuk, mire vagyunk érzékenyek, kezdjük el szedni a gyógyszereket az adott pollen megjelenése előtti héten.
  • Valóban nehéz, de nem lehetetlen: kerüljük azokat a helyzeteket, amelyekben tüneteink súlyosbodhatnak. Ha allergiásak vagyunk a virágporra, tartsuk zárva az ablakokat pollenszezon idején, illetve hazaérkezéskor zuhanyozzunk le, és ne vegyük fel ugyanazt a ruhát, amiben kint voltunk, inkább öblítsük ki. Napközben gyakran mossuk meg az arcunkat, töröljük át vizes kézzel a hajunkat, majd ismét öblítsük le a kezünket vízzel.
  • Bár csábító a napsütésben szárítani a ruháinkat, pollenérzékenyeknek ezt nem igazán javasoljuk - kivéve, ha a pollenérzékenységünkre megfelelő kezelést kaptunk az allergológustól.
  • Bár ez a legnehezebb, de ha van rá módunk, akkor ne menjünk utcára dél körül, amikor a legmagasabb a pollenkoncentráció. Ez persze csak azokra vonatkozik, akik maguk osztják be az idejüket és munkájukat - a többiek aligha tehetik meg, hogy a főnökük utasításait erre hivatkozva tagadják meg.
  • Ha gondolkodunk légkondicionáló vásárlásán, akkor íme egy újabb érv mellette: a légkondicionáló megszűri a levegőt, főleg a jobb minőségűek.
  • Még ha nem is mentünk el otthonról, lefekvés előtt zuhanyozzunk le, hogy eltávolítsuk a polleneket a bőrünkről, és öblítsük át vízzel a hajunkat is. Így nem kerülhetnek be az ágyunkba a pollenek, amelyektől aztán hajnalban tüsszögnénk, és bedugulna az orrunk.
  • Rontja az allergiások állapotát a lelki megterhelés és a stressz is. Egy nemrég közzétett tanulmány szerint minél nagyobb stressznek vagyunk kitéve, annál hevesebbek lesznek az allergiás reakciók. Tehát például próbáljunk meg többet törődni a hobbinkkal - kivéve, ha az szabadtéren van.

Orrtakarítás

Vazomotoros rhinitisznek nevezik azt a náthaszerű tünetegyüttest, amelyet nem vírus vagy allergia okoz, hanem valamilyen ismeretlen ok áll a hátterében. Sokan érzékenyek a drámai hőmérséklet-változásra, és szipákolni kezdenek, ha a légkondicionált szobából kimennek a meleg utcára, vagy fordítva. Képes csökkenteni a kellemetlen tüneteket az is, ha rendszeresen kiöblítjük az orrunkat. Jobb híján sima víz is megteszi, főleg akkor, ha például munkahelyen vagyunk, és tüsszögési roham tör ránk. Ám igazán jó hatásuk a sós vizes spray-knek van.

"Az orr a test egyik szűrője, ezért elengedhetetlen az egészséges légzés szempontjából, hogy megtisztítsuk az orrjáratokat a portól és a gyulladást okozó allergénektől" - mondta doktor Jay Youngerman, a Plainview-i Északi-parti Kórház orvosa. "A legtöbb ember azt gondolja, hogy az allergia csak holmi kellemetlenség, holott a tünetek rosszabbodhatnak egészen a fertőzésig vagy az orr- és arcüreggyulladásig. De olyan egyszerű, mindennapi megoldásokkal, mint amilyen a sós öblítés is, enyhíthetjük a tüneteket."

Allergia és depresszió

Egyes feltételezések szerint a kezeletlen allergia rontja a depressziósok állapotát, illetve hajlamosíthat depressziós tünetekre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az igazi nátha: az igazi náthát vírus okozza, a tünetek akár 10 napig is elhúzódhatnak, amiből általában az első két nap a leggyötrelmesebb. Ezek a kórokozók ugyan a hidegebb évszakokban gyakoribbak, ám egész évben keringenek. Épp ezért akár nyáron is elkaphat valaki valódi náthát. Egy amerikai vizsgálatban 100 depresszióst vizsgáltak. Kiderült, hogy közülük minden második pollenérzékeny volt. Nekik romlott a kedvük, amikor az allergénekkel érintkeztek.

Természetesen a megállapítások nem egyértelműek. Dr. Jordan S. Josephson orrmelléküreg-specialista a New York-i Lenox Hill Kórházban, és ezt nyilatkozta a vizsgálat adatainak megismerése után: "Ha allergiásak vagyunk, nem tudunk lélegezni, nem alszunk jól, kimerültek vagyunk, nyomorultul érezzük magunkat, és kezdünk depressziósak lenni, mert úgy érezzük, mintha valaki egy 50 kilós krumpliszsákot rakott volna a hátunkra."

Az éghajlat a bűnös?

Kutatók szerint az utóbbi időben egyre korábban kezdődik és tovább is tart a pollenszezon, illetve vannak növények, amelyek a szokásosnál is több virágport bocsátanak ki.

Ismerje meg az allergén növényeket! A klímaváltozás minden területre kihat - olvasható a Health Day News egyik számában. "A csapadékos területek még csapadékosabbak lesznek, a szárazak pedig még szárazabbak" - nyilatkozta a lapnak Jeffrey Demain, az Alaszkai Allergia-, Asztma- és Immunológiai Központ igazgatója, a Washingtoni Egyetem docense. Szerinte e változások miatt egyre több lesz az asztmás és allergiás beteg: a csapadékos vidékeken a penész, míg a szárazabb területeken inkább a pollenek és egyéb lebegő allergének okoznak majd egyre több problémát.

"Jelentős eltolódás volt megfigyelhető az ökoszisztémában a téli hőmérséklet-emelkedés miatt. És minél korábban olvad el a hó, annál korábban kezdődik a virágporszezon is" - mondja Demain.

Richard W. Weber, az Amerikai Allergia-, Asztma- és Immunológiai Akadémia Aerobiológiai Tanácsának elnöke leírja, hogy a szén-dioxid-szint emelkedése 61-90 százalékkal növelte a pollentermelést bizonyos parlagfüvek esetében. Az Amerikai Allergia-, Asztma- és Immunológiai Akadémia adatai szerint egy parlagfű növény egy átlagos szezon alatt 1 milliárd pollenszemcsét termel. Mivel a szemcsék igen könnyűek, akár 300 kilométert is utazhatnak a széllel, így egyetlen szabadtéri hely sincs biztonságban tőlük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +7 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől átmenetileg nagyobb területen megvastagszik a felhőzet, amely délutántól ugyanebből az irányból vékonyodni, szakadozni kezd. A legtöbb napsütés a Dunántúl délnyugati részén valószínű. Északkeleten néhol kis mennyiségű vegyes halmazállapotú csapadék előfordulhat. Estétől az Északi-középhegység tágabb környezetében egyre többfelé képződik köd. Az ország délnyugati kétharmadán kezdetben többfelé élénk, néhol erős déli, délnyugati szél késő délutánra, estére fokozatosan mérséklődik, miközben a nap folyamán az északi, északkeleti harmadban keletire fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet vasárnap az északi, északkeleti harmadban -1 és +4, másutt 5 és 13 fok között valószínű - délnyugaton számíthatunk a legmagasabb értékekre. Napközben egy hidegfront okozhat sokaknál kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra