Az elhúzódó rekedtség hátterében akár komolyabb elváltozások is állhatnak, amelyek csak rosszabbodnak, ha nem kezeljük ezeket megfelelően.
Az elhúzódó rekedtség lehetséges okai
Elhúzódó köhögés
Az elhúzódó köhögés után is visszamaradhat rekedtség, aminek oka, hogy a tartós köhögés túlerőltette a hangszálakat.
Gégegyulladás
A gégegyulladás egyik kezdeti jele a rekedtség és a köhögési inger, amelyhez gégetájéki fájdalom is társul. A rekedtség igen változó erősségű lehet, akár a teljes beszédképtelenségig is terjedhet.
Krónikus betegségek
Ha a rekedtség látszólag bármiféle ok nélkül, tartósan fennáll, akkor akár gége- vagy pajzsmirigydaganatot is jelezhet. De refluxbetegség következtében is kialakulhat, mivel ilyenkor a gyomorból visszacsorgó savas váladék irritálja a felső légutak nyálkahártyáját, ami rekedtséget is okoz.
Dohányzás
Hosszan tartó, erős dohányzás hatására egy idő utána a rekedtség állandósulhat. Ennek oka, hogy a dohányfüst hatására vizenyő jelenik meg a hangszálakon. Mivel a dohányzás gégerákra is hajlamosít, a kialakult rekedtséggel mindenképpen érdemes felkeresni egy fül-orr-gégész szakorvost.
Túlerőltetés
A rekedtségnek olyan hétköznapi oka is lehet, mint a hangszalagok túlerőltetése. Ilyen történhet például egy hangos koncert után, amikor a zajos környezetet megpróbáltuk túlkiabálni.
Mikor forduljon orvoshoz?
A rekedtség hátterében tehát a legbanálisabb okoktól kezdve igen súlyos kórképek is állhatnak. A következő esetekben mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni vele:
- ha a rekedtség több hete fennáll
- ha nyelési panaszok, fájdalom is társul mellé
- gyerekkorban jelentkező, látszólag ok nélküli rekedtség esetén
- ha dohányzunk.