A vírusok, baktériumok nem űzhetők ki egyik napról a másikra szervezetünkből, ám annál többet tehetünk közérzetünk javításáért, ha a tünetek mérséklésére koncentrálunk. A váladékürítés könnyítése mellett a legnagyobb gond mindig a torokfájás mihamarabbi megszüntetése, hiszen az égető, szúró, kaparó érzés fájdalmassá teheti a nyelést, emellett pedig étvágytalanság is jelentkezhet.
Fájó torok? Gyors megoldás kell!
A torokfájás mérséklésére számtalan házi praktikát tudnánk említeni, elég, ha csak a gyakran ajánlott sós vizes gargalizálásra vagy a teázásra gondolunk, esetleg felidézzük, hogy a nagymamánk milyen gyakran kínált bennünket gyógycukorkákkal (pl. zsálya, pemetefű stb.), ha utolért minket a megfázás.
A bőséges folyadékfogyasztás és ágynyugalom mellett ilyenkor lehetnek hatékonyak a helyileg alkalmazott, fájdalomcsillapító hatású készítmények is. A tünetenyhítés szempontjából például jótékony szolgálatot tehetnek gyermekeknél és felnőtteknél egyaránt azok a tabletták, cukorkák, spray-k, melyeknek egyik legfőbb hatóanyaga a lidocain.
A lidocainról
Az egyik legszélesebb körben alkalmazott helyi érzéstelenítő, amely gyorsan fejti ki hatását. Kémiai képlete C14H22N2O. Ez az amidkötést tartalmazó szer többé-kevésbé az összes idegsejtet eltompítja, pontosabban az érzékelő idegvégződéseket, így pedig bizonyos időre felfüggeszti az idegszövet ingerületvezető képességét. Hatására először a fájdalomérzés szűnik meg.
Leginkább a fogászati kezelésekről lehet ismert a neve, hiszen ott alkalmazzák általánosan a nyálkahártya érzéstelenítésére. Mivel innen kifejezetten jól szívódik fel, helyi fájdalomcsillapítóként torokgyulladás esetén is hatásos.
Lángolás helyett zsibbadás
Szopogatott már torokfertőtlenítő tablettát? Emlékszik a kellemes zsibbadásra, amit utána érzett? Könnyen lehet, hogy a lidocain áldásos tevékenységének köszönhetően vált elviselhetőbbé a lábadozás időszaka, hiszen szopogató készítmények hatóanyagaként, a fertőtlenítő szerek mellett alkalmazva zsibbasztva szünteti meg a fájdalmat.
Sosem szabad azonban szem elől téveszteni, hogy ilyenkor csupán tünetenyhítésről van szó, hiszen a torokfájás okát a tabletta egymaga nem szünteti meg. Éppen ezért megfázás, nátha esetén mindig komplex terápiát kell alkalmazni, azaz a helyi fájdalomcsillapítás mellett az immunrendszer erősítésére, bakteriális fertőzés esetén pedig az antibiotikumos kezelésre is nagy hangsúlyt kell fektetni.