Mikor kell kivenni a mandulát?

A mandulák immunrendszerünk fontos részei, melyek az első védelmi vonalat képezik a kórokozók ellen, ezért nem is szabad indokolatlanul megválni tőlük.

Fontos tudni, hogy a torokszorosban és a garatban több mandula van, melyek együtt a nyirokszövetből álló, úgynevezett Waldeyer-féle gyűrűt alkotják, részei pedig a két torokmandula, az orrgarati- és a nyelvgyöki mandula - ismerteti Dr. Sarkady László, az Oxygen Medical fül-orr-gégésze.

Míg az egyszerű torokgyulladás a garat- és a toroknyálkahártyának a gyulladása (angina), addig a mandulagyulladás a mandulák gyulladásos megbetegedése, (rendszerint a torokmandulák lobját értjük alatta), melyet legtöbbször a Streptococcus baktérium okoz. A legjellemzőbb tünet maga a torokfájás, amelyet esetleg láz, fejfájás, rossz közérzet, étvágytalanság, néha fülfájdalom kísér.

Mandula - kidobni vagy megtartani? A mandulák szervezetünk fontos funkciót ellátó szervei. Nem lehet úgy tekinteni rájuk, mintha csak bajt okoznának, ezért nem is szabad őket, csak úgy, minden komoly indok nélkül kidobni. Kattintson! A mandulagyulladás ennél súlyosabb betegség, nagyon megviseli a szervezetet, második betegséget is vonzhat maga után (szív- vese- és ízületi gyulladást), különösen felnőttkorban. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni a diagnózisért. A szakember bakteriális eredetű fertőzés esetén antibiotikumot ír fel, melyet az előírt adagban, az előírt ideig szükséges szedni - még akkor is, ha esetleg jobban vagyunk.

Ha tüszős a mandulagyulladás, akkor az antibiotikum mellett is okozhat több napig tartó lázat. Különböző helyi fájdalomcsillapítókat tartalmazó tabletták szopogatása, langyos folyadék, lázcsillapítás, ágynyugalom enyhítheti a panaszokat.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha a mandulák gyakran begyulladnak, érdemes kivetetni őket

Ha a mandulák gyakran begyulladnak, érdemes kivetetni őket

Mit lehet még tenni?

A torok- és mandulagyulladások kezelésében legfontosabb a pihenés és a kiadós folyadékfogyasztás. A mézzel ízesített gyógyteák a köhögést és a gyulladást is csillapíthatják. Elsősorban a kamilla, a hársfa, a kakukkfű és a zsályatea jöhet szóba, de ismert népi gyógyító a hagymatea is, amelyet a hagyma külső, vörös leveleiből kell főzni. Mivel a tejtermékek, a dió és a banán nyákképző hatásúak, ezért gyulladás esetén érdemes ezeket kihagyni az étrendből!

Mikor szükséges kivenni?

Az orr- és torokmandulák által termelt anyagok védenek a kórokozókkal szemben, ám ez utóbbiak miatt könnyen kialakulhat helyi gyulladás a mandulákban. Ha a fertőzések gyakran jelentkeznek, létrejöhet a krónikus mandulagyulladás is. Ugyanakkor tudni kell, hogy pusztán a duzzanat, a gyulladás még nem ok az eltávolításra - ismerteti dr. Sarkady László. - A mandulaműtét szükségességét mindig az orvos dönti el, esetleg más szakorvosok bevonásával együtt. Gyermekeknél, hároméves kor felett rendszerint a következő esetekben jöhet szóba a mandulaműtét.

Orrmandula-nagyobbodás

Gyerekeknél a szűk felső légutak átmérőjét már az orrmandula enyhe megnagyobbodása is jelentősen csökkentheti. Ezért ilyen esetekben akadályozottá válik az orrlégzés és a fül dobüregének szellőzése, melynek következtében heveny középfülgyulladás is kialakulhat. Súlyosabb esetekben a megnagyobbodás olyan nagymértékű lehet, hogy éjszakai légzéskimaradást és ezzel oxigénhiányos állapotot idéz elő. Amennyiben bebizonyosodik a megnagyobbodás, szükségessé válhat az orrgaratmandula műtéti eltávolítása. Serdülőkorban az orrgarati mandula elsorvad, ezután hasonló problémákat nem okoz.

Tüszős mandulagyulladás

Ezt a jól körülhatárolt kórképet Streptococcus törzsbéli baktérium okozza, és megfelelő antibiotikummal jól gyógyul. Műtét akkor szükséges, ha a gyulladás évente legalább egyszer előfordul, és magas lázzal jár.

Mandula körüli tályog

Tüszős mandulagyulladás szövődményeként a mandula körül egyfajta duzzanat, tályog alakulhat ki, amely akár nyelési nehézséget, képtelenséget, szájzárat is okozhat, magas lázat vált ki, ráadásul heves, féloldali, fülbe sugárzó fájdalom is jelentkezik. Mivel ez rendkívül veszélyes állapot, mert kezelés nélkül általános vérmérgezés és mellkasi tályog is lehet a következménye.

Mindenképpen kórházi kezelést igényel, aminek a lényege a tályog megnyitása bemetszéssel vagy újabban azonnali mandulakivétellel. Rendszerint a mandulaműtét elvégzésére a tályog lezajlása után van lehetőség, ha a szervezet egészsége helyreállt.

Szövődmények

A műtét különösen indokolt lehet, ha a gyulladások következtében másodlagos betegségek lépnek fel, például a bőr, az ízületek, a vese és a szív területén. Ha a mandula gócként szerepel, eltávolítása megszünteti a szövődményes panaszokat is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.