Számos betegség járhat szűnni nem akaró köhögéssel, amely főként a légutak és a torok gyulladását sejteti, és az egyik leggyakoribb panasz, amivel felkeressük a háziorvosunkat. Ez a szervezet természetes válaszreakciója az irritációra, a levegő intenzív kiáramoltatásával a légutakat tisztítaná meg. Köhögést okozhat például az asztma, bizonyos allergének, influenza illetve torokgyulladás. Bár a legtöbb esetben valamilyen légzőszervet érintő betegség áll a hátterében, köhögésre ingerelhet például bizonyos szívbetegség vagy a reflux , de akár még a stressz is.
Mit árul el a váladék színe?
Sokféle köhögés száraznak, égetőnek, fájdalmasnak indulhat, aztán a második fázisban nedvessé, fájdalommentessé válhat, ez utóbbit oldódó fázisnak is nevezik. Míg a száraz köhögés hátterében legtöbbször valamilyen vírusfertőzés áll, a váladékos fajtája sokszor arcüreggyulladást, vagy akár tüdőgyulladást is sejtet. Betegségek, fertőzések, gyulladások vagy egy egyszerű megfázás hatására megváltozik a nyálkahártya felszínét borító nyák mennyisége és összetétele: a nyálkahártya általában megduzzad, sokkal több váladékot kezd termelni. Ez a váladék be is sűrűsödhet amiatt, hogy nagyobb mennyiségben tartalmaz baktériumokat, vírusokat, valamint az ellenük fellépő sejteket is. A felgyülemlett, sűrű váladékot mindenképpen el kell távolítani, hiszen annak pangása károsíthatja, irritálhatja a légutakat, és elősegítheti a baktériumok szaporodását is.
Az asztma vagy allergia miatti köhögés jellemzően átlátszó, folyós váladékkal jár, míg a megfázáskor sűrűbb állagú, és sárgás-zöldes színű. Nátha során a váladék nemcsak előre, hanem hátrafelé a garatba is csorog, ami az ottani köhögési receptorokat (érzékelő sejteket) ingerelve köhögési reflexet vált ki.
Ahogy írtuk, a köhögés mögött számos megbetegedés húzódhat, ezért elsősorban az azt kiváltó okokat kell azonosítani és kezelni. A patikák polcain már többféle köptető és nyákoldó áll a betegek rendelkezésére, amely segíti a váladék eltávozását és a légutak felszabadulását. Estére, lefekvés előtt az orvos sokszor köhögéscsillapítók szedését is javasolja, amely segítheti a nyugodt, pihentető alvást.