Ha az orrsövényferdülés tünetei megnehezítik a mindennapokat, érdemes műtéttel korrigáltatni a problémát. Ugyanis olyan tüneteket okozhat a betegség, mint a vissza-visszatérő orrmelléküreg-gyulladás , középfülgyulladás, állandó fejfájás és orrfolyás. Ilyenkor műtéti után helyreigazíthatják a problémát, ezzel pedig a kellemetlen tüneteknek is vége szakad. De hogyan zajlik a műtét?
Hogyan zajlik a beavatkozás?
Tehát ha a krónikusan fennálló légzési nehézségek hátterében orrsövényferdülés áll, érdemes sebészkés alá feküdni. Hogy hogyan végzik a műtétet, az a beteg állapotától, általános egészségétől is függ.
A sebész altatást , vagy helyi érzéstelenítést alkalmaz. Az operáció többféle technikával is elvégezhető. Általában az egyik orrbemenetben metszést ejtenek, majd az orrsövény lágyrészeit lefejtik a ferde csontos és porcos részről. Az érzéstelenítő oldat a porclemez és a porchártya közé kerül, majd sebészi eszközökkel kibillentik a ferde csont -és porclemezeket, kiegyenesíti azokat. Ha szükséges, el is távolítanak belőlük, ezt követően a középvonalba helyezik a szabálytalan részeket. Ezután tamponnal rögzítik az orrsövényt. A metszés, vagy az esetleges varratok, az orrüregen belül vannak.
A tampont 2 napig az orrban hagyják, természetesen kórházi megfigyelés mellett, mivel az orrban előfordulhat véres váladékozás. Emellett az orrtampon jelenléte nem éppen kellemes, ugyanis gátolja az orron keresztüli légzést. Emellett gyakori panasz a fejfájás vagy hőemelkedés, melyet szintén a tampon okoz. A 48 óra leteltével gyorsan távolítják el a tampont, ilyenkor előfordulhat némi vérzés.
A műtét után ajánlott orrkenőcsöt alkalmazni, ugyanis a beavatkozás utáni váladékozás lerakódásokat okozhat az orrban. A műtét után fontos a pihenés, aktív, fizikai megterhelés kerülendő, a sportolás pedig egy hónapig nem megengedett.
A beavatkozást követően 4-6 hét múlva az orrüreg teljesen kitisztul, felszabadul a légzés.