30 évvel ezelőtt diagnosztizáltak először egy gyermeknél pulmonális hypertoniát(PH), nem sokkal halála előtt. Rá emlékezve nyilvánította a WHO május 5-ét a pulmonális hipertóniában szenvedő betegek világnapjává. Erre emlékeztünk ma itthon is.
Magyarországon 150-200, míg világszinten mintegy 25 millió beteget tartanak számon, akik ebben a sokszor ismeretlen eredetű, ritkán örökletes, bármely korban és nemnél jelentkező betegségben szenved. A tüdőerek szűkülete megterheli a szív jobb kamráját, így a folyamat szívelégtelenséghez vezethet. A túlélési idő régen 3 év volt, ma már a megfelelő gyógyszerek szedésével ez az időtartam 8-10 évre, vagy akár még többre is kitolódhat, állapottól függően.
Mivel felismerése nehéz,sokszor csak a fáradékonyság utal rá, gyakran évekbe kerül, míg az érintett betegek eljutnak a betegséggel foglalkozó hat magyarországi központ egyikébe. Ezért a PH-ban szenvedő betegek országos egyesülete, a Tüdőér Egylet mai megmozdulásával azt tűzte ki célul, hogy minél többen megismerjék ezt a betegséget és tüneteit.
Ezért dördült el a startpisztoly a Vörösmarty téren kiépített pályán, ahol a cél nem az volt, hogy az egészségesek legyőzzék a betegeket, éppen ellenkezőleg: az győzött,aki ugyanannyi idő alatt ment végig a távon, mint előtte a pulmonális hipertóniában szenvedő beteg. A rendezvény sok nézelődőt és érdeklődőt vonzott, különösen, mivel a sportriporter, Szántó Dávid a helyszínen "közvetítette" az empátia versenyét. További információkat a betegségről a www.worldPHDay.org honlapokon találunk.