Tüdővizenyőről beszélünk, ha a tüdő szöveteiben és hólyagocskáiban folyadék gyülemlik fel, ami akadályozza az oxigéncserét. A szerv akut ödémásodását okozhatja például félrenyelés, tüdőembólia, mérges gázok belégzése, valamint egyes gyógyszerek mellékhatása egyaránt. Ilyenkor a beteg azonnali orvosi ellátásra szorul.
A probléma első jele a nyugtalanság, szapora légzés, sápadtság és az ajkak lilás elszíneződése. Olyannyira súlyos légzési elégtelenség léphet fel, hogy ennek hatására összeomlik a keringés. Nagyon súlyos esetben a beteg szájából véres, habos köpet dől ki. Mivel az állapot végzetessé válhat, fontos, hogy mentőt hívjunk az érintetthez.
Nemcsak akut, hanem krónikus formában is jelentkezhet tüdővizenyő, elsősorban szívelégtelenség jeleként. Amennyiben időben felfedezik a problémát, jók a gyógyulási esélyek. A legfőbb tünet ilyen esetekben a beteg fulladása. Ez eleinte csak nagyobb terhelés hatására, később már nyugalmi állapotban is jelentkezhet.
Hogyan előzhető meg a tüdőödéma kialakulása? Miként lehet kezelni a panaszokat? Minderről részletesen olvashat Betegségek A-Z rovatunk legújabb bejegyzésében ide kattintva .