A száj belsejét takaró nyálkahártya betegségei közül a szájszárazság az egyik leggyakoribb. Az orvosok által xerostomiának hívott kórkép nem is önálló betegség, hiszen általában valamilyen más problémával együtt jelentkezik. Bizonyos anyagcsere-betegségek - például a diabétesz - is okozhatja, illetve olyan problémák, amelyek nagyfokú folyadékvesztéssel - hányással, hasmenéssel - járnak. Depresszió, illetve egyes hormonális eltérések is vezethetnek szájszárazsághoz - utóbbi nem feltétlenül jelent betegséget, hiszen a terhesség és a klimax is ezzel jár. Fájdalomcsillapító és izomlazító gyógyszerek szedése szintén okozhat ilyen panaszokat.
Rágó, citrom vagy vitamin is segíthet
A nyálkahártya kiszáradásával a nyál is besűrűsödik, "ragacsossá" válik, és az ízérzékelés is tompul. Az ajkak kicserepesednek, a lehelet kellemetlen, acetonos szagúvá válhat. Súlyosabb esetben a nyálkahártya vörössé és repedezetté válhat és sebek is megjelenhetnek rajta.
A száraz száj kellemetlen panasz, de szerencsére néhány egyszerű módszerrel is enyhíthetjük. Legfontosabb a fokozott folyadékbevitel: ha ugyanis többet iszunk, akkor szervezetünknek is könnyebb lesz nyálat termelnie. A hidratálásra a legjobb természetesen a tiszta ivóvíz, de a lédús zöldségek és gyümölcsök fogyasztása is pluszfolyadékhoz juttathatja a szervezetet. Mérsékelni kell azonban a kávé és az alkohol fogyasztását, ezek ugyanis vízhajtó hatásúak, és csak tovább szárítják a szervezetünket.
Stimulálja a nyáltermelődést egy szelet citrom is, amely savasságának köszönhetően a rossz szájszag ellen is hatékony lehet. A nyálkahártyán kialakult hólyagokat és sebeket azonban irritálja a citrom leve, ilyen esetben nem javasolt a fogyasztása! Hatékony lehet a panaszok enyhítésére az izlandi moha, a vörös szil, illetve az aloe vera. Több olyan készítményt is találunk a patikák polcain, melyek alapját ezek a növények alkotják. Érdemes vitaminokat is szedni ilyenkor, A-vitamin hiánya például a szájüregben hámképzési zavart okoz, súlyos szájszárazsághoz, szemszárazsághoz vezet, de hiányában még a látásunk is gyengül. Egyszerű, de hatásos megoldás enyhébb szájszárazság esetén a cukormentes rágó is, hiszen a rágás fokozza a nyáltermelést.
A szájszárazság kezeléséhez fontos felderíteni a kiváltó okokat. Léteznek a vegetatív idegrendszerre ható gyógyszerek, amelyekkel fokozható a nyálelválasztás, ezeket azonban - néhány gyakori mellékhatásuk miatt - csak súlyosabb esetben írja fel az orvos. Nagy hangsúlyt kell fektetni továbbá a megfelelő és rendszeres szájhigiéniára , a szájszárazsággal küzdők esetében ugyanis kevésbé érvényesül a nyál tisztító és antibakteriális hatása.