Szájszárazság: mit tegyünk ellene?

Szájszárazságot legtöbb esetben valamilyen nyáltermelődési zavarral vagy a nyál összetételének megváltozásával járó betegség idéz elő, de okozhatja akár a stressz is. Miért jelent gondot ez a panasz, és hogyan kezeljük?

A száj belsejét takaró nyálkahártya betegségei közül a szájszárazság az egyik leggyakoribb. Az orvosok által xerostomiának hívott kórkép nem is önálló betegség, hiszen általában valamilyen más problémával együtt jelentkezik. Bizonyos anyagcsere-betegségek - például a diabétesz - is okozhatja, illetve olyan problémák, amelyek nagyfokú folyadékvesztéssel - hányással, hasmenéssel - járnak. Depresszió, illetve egyes hormonális eltérések is vezethetnek szájszárazsághoz - utóbbi nem feltétlenül jelent betegséget, hiszen a terhesség és a klimax is ezzel jár. Fájdalomcsillapító és izomlazító gyógyszerek szedése szintén okozhat ilyen panaszokat.

Egyre több tanulmány hívja fel a figyelmet rá, hogy étkezésünkkel képesek vagyunk megakadályozni a fogszuvasodást és számos baktérium letelepedését a szájban. A rossz szájhigiénia veszélyeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Rágó, citrom vagy vitamin is segíthet

A nyálkahártya kiszáradásával a nyál is besűrűsödik, "ragacsossá" válik, és az ízérzékelés is tompul. Az ajkak kicserepesednek, a lehelet kellemetlen, acetonos szagúvá válhat. Súlyosabb esetben a nyálkahártya vörössé és repedezetté válhat és sebek is megjelenhetnek rajta.

Egy szelet citrom is enyhítheti a szájszárazságot
Egy szelet citrom is enyhítheti a szájszárazságot

A száraz száj kellemetlen panasz, de szerencsére néhány egyszerű módszerrel is enyhíthetjük. Legfontosabb a fokozott folyadékbevitel: ha ugyanis többet iszunk, akkor szervezetünknek is könnyebb lesz nyálat termelnie. A hidratálásra a legjobb természetesen a tiszta ivóvíz, de a lédús zöldségek és gyümölcsök fogyasztása is pluszfolyadékhoz juttathatja a szervezetet. Mérsékelni kell azonban a kávé és az alkohol fogyasztását, ezek ugyanis vízhajtó hatásúak, és csak tovább szárítják a szervezetünket.

Stimulálja a nyáltermelődést egy szelet citrom is, amely savasságának köszönhetően a rossz szájszag ellen is hatékony lehet. A nyálkahártyán kialakult hólyagokat és sebeket azonban irritálja a citrom leve, ilyen esetben nem javasolt a fogyasztása! Hatékony lehet a panaszok enyhítésére az izlandi moha, a vörös szil, illetve az aloe vera. Több olyan készítményt is találunk a patikák polcain, melyek alapját ezek a növények alkotják. Érdemes vitaminokat is szedni ilyenkor, A-vitamin hiánya például a szájüregben hámképzési zavart okoz, súlyos szájszárazsághoz, szemszárazsághoz vezet, de hiányában még a látásunk is gyengül. Egyszerű, de hatásos megoldás enyhébb szájszárazság esetén a cukormentes rágó is, hiszen a rágás fokozza a nyáltermelést.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A szájszárazság kezeléséhez fontos felderíteni a kiváltó okokat. Léteznek a vegetatív idegrendszerre ható gyógyszerek, amelyekkel fokozható a nyálelválasztás, ezeket azonban - néhány gyakori mellékhatásuk miatt - csak súlyosabb esetben írja fel az orvos. Nagy hangsúlyt kell fektetni továbbá a megfelelő és rendszeres szájhigiéniára , a szájszárazsággal küzdők esetében ugyanis kevésbé érvényesül a nyál tisztító és antibakteriális hatása.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.