Így védekezzünk az őszi betegségek ellen

Sokak számára az ősz kötélhúzásnak tűnhet a természet színekben tobzódó festői látványa és a szezonális betegségek valósága között. Mit tehetünk saját magunk védelme érdekében?

Ősszel, amikor a körülöttünk lévő környezet változik, testünknek is alkalmazkodni kell az új kihívásokhoz, amelyek fogékonyabbá tesznek bennünket bizonyos szezonális megbetegedésekre. Azonban az évszak kezdete nemcsak azt jelenti, hogy a pólókat pulóverekre cseréljük, hanem arról is szól, hogy éberebbek legyünk az egészségünkkel kapcsolatban. A változó időjárás, a hosszabb idejű beltéri tartózkodás és a tanévkezdés alaposan hozzájárulhat a betegségek terjedéséhez – írja összefoglalójában az amerikai Nuvance Health nonprofit egészségügyi szolgálató. 

Az ősz egyenlő a betegségekkel?

Íme, néhány betegség, amely a hőmérséklet csökkenésével egyre nagyobb számban fordulhat elő

Influenza

Az influenza talán a leghírhedtebb az összes őszi betegség közül. Ez egy vírusfertőzés, amely enyhe és súlyos változatban egyaránt támadhat. Gyakori tünetek: láz, hidegrázás, izomfájdalom, fáradtság és köhögés. Az influenza különösen veszélyes lehet az idősebbek, a kisgyermekek és bizonyos krónikus betegek számára.

Torokgyulladás

A torokgyulladás olyan fertőzés, amely fájó, kaparó érzést eredményez a torok területén, gyakran lázzal társulva. Bár az év bármely szakában megjelenhet, az esetszámok jellemzően az őszi hónapokban emelkednek.

Megfázás

A közönséges nátha megjelenése  amelyet többségében rhinovírusok okoznak  szintén a hideg idővel várható. Az olyan tünetek, mint az orrfolyás, tüsszögés, köhögés és torokfájás, egy hétig vagy akár hosszabb ideig is tarthatnak. Bár gyakran enyhébb fokúnak tűnhet, mint az influenza, ám gyakoribb is.

A közönséges nátha megjelenése – amelyet vírusok okoznak – szintén a hideg idővel érkezik. Fotó: Getty Images
A közönséges nátha megjelenése – amelyet vírusok okoznak – szintén a hideg idővel érkezik. Fotó: Getty Images

COVID-19

Nem kérdés, az egészségügyi lexikonok újabb kiegészítése, az új koronavírus által okozott COVID-19 is a hidegebb hónapokban betegít meg sokakat. A tünetek az enyhe, megfázáshoz vagy influenzához hasonló tünetektől a súlyos légzőszervi problémákig terjedhetnek.

Egészségesebb ősz: tehetünk érte!

Rendszeres kézmosás

Egyszerű rutinnak gondolhatjuk, de a kézmosás egy kiemelkedő védelmi mechanizmus a baktériumok és vírusok ellen. Amikor a hűvösebb hónapok beköszöntenek, gyakran több időt töltünk zárt térben, közelebb másokhoz. Ez pedig megkönnyíti a kórokozók terjedését. A gyakori kézmosás  különösen a nyilvános helyeken  drasztikusan csökkentheti a betegségek kockázatát. Használjunk meleg vizet, habosítsuk szappannal legalább 20 másodpercig, és ügyeljünk arra, hogy a kéz minden részét érje a hab, így az ujjak és a körmök alatt is.

Megfelelő alvás

Testünk alvás közben regeneráción megy keresztül. Ahogy ősszel az éjszakák hosszabbá válnak, lehetőségünk van arra, hogy átrendezzük alvási rutinunkat. Törekedjünk a következetességre, vagyis mindennap ugyanabban az időben feküdjünk le és ébredjünk. Bár az ajánlott 7-9 óra alvás létfontosságú, győződjünk meg róla, hogy ez pihentető is a számunkra.

Stresszkezelés

Az élet folyamatos nyüzsgése, párosulva az egészségünkkel kapcsolatos aggodalmakkal, fokozhatja a stresszt. Kimutatták, hogy a krónikus stressz gyengíti az immunrendszert és fogékonyabbá tesz a betegségekre. A stresszcsökkentő technikák alkalmazása nemcsak a szellemi, de testi frissességünk érdekében is sokat segíthet. A légzőgyakorlatok használata gyors módja lehet a szorongás csökkentésének, különösen akkor, ha túlterheltnek érezzük magunkat. Valamint az olyan hobbik, mint a naplóírás vagy a kézműveskedés, terápiás módon enyhíthetik a napi stresszt.

Maradj hidratált

A hidratáltság elengedhetetlen az optimális testi funkciók fenntartásához és a méregtelenítéshez. A hidegebb időjárás több meleg ital fogyasztását jelentheti, ezért például a gyógynövényteák jobban eshetnek ebben az időszakban.

Külső hatások

Az influenza csúcsidőszakában fontoljuk meg a zsúfolt helyek elkerülését, ha csak tehetjük. Ha rosszul érezzük magunkat, inkább maradjunk otthon. Nemcsak saját gyógyulásunk érdekében, hanem a betegség másokra való terjedésének megakadályozása miatt is.

Következetes erőfeszítésekkel védőpajzsot hozhatunk létre szervezetünk számára az őszi időszakban, főleg a tudatosságunk növelésével. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Emlőrák: több ezer életet menthetne meg a korai felismerés

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +7 °C

Általában gyengén vagy közepesen felhős idő várható, de északkeleten több lesz a felhő. Az északnyugati szél gyenge vagy mérsékelt marad. Késő estére 6 és 13 fok közé hűl le a levegő. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, fronthatás egyelőre nem érvényesül, így a frontérzékenyek is nyugodt, panaszmentes napra készülhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra