Falgyom: új növény, agresszív pollennel
A csalánfélék agresszivitása eddig enyhe volt Magyarországon, mivel a hazánkban honos fajták pollenjei csak kismértékben váltottak ki allergiát. Az elmúlt pár évben azonban Magyarországon egyre enyhébbek lettek a telek és egyre melegebbek a nyarak, ezért egy új csalánféle is meghonosodni látszik. A falgyom (Parietaria officinalis recta) évelő, zavarástűrő, tápanyagigényes, inkább meleg- és mészkedvelő erdei faj.
Ez a növény júliustól szeptemberig virágzik. Pollenje hasonlít a hazánkban eddig is ismert csalánéra, az új növény megjelenése mégis riadalmat okozhat.
A jobb oldali képre kattintva megnézheti egyedülálló, 3 dimenziós orvosi animációnkat az allergiás szénanátháról, arról, hogy miként alakul ki a pollenallergia! Ne hagyja ki!
A csalán úgynevezett egycsillagos allergenitással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy csak enyhén allergén; a falgyomról azonban egy nemrégen készült mérés, betegkövetés alapján kiderült, hogy a parlagfű után a legnagyobb allergenitású növény - mondta a HáziPatika.com kérdésére válaszolva Apatini Dóra, az ÁNTSZ Aerobiológiai Hálózatának munkatársa.
A szakemberek szerint ezenkívül még más, hazánkban nem elterjedt allergén növény megjelenésére is számítani kell, mivel változik az ország éghajlata.
Allergiaszezon: előrehozva 2-4 héttel
Általában február közepén, március elején kezdődnek az allergiások problémái, de például 2007-ben és 2008-ban is a szokottnál hamarabb kezdődött el a pollenszezon: már január közepén-végén volt virágpor a pollencsapdákban.
A nemzetközi előrejelzések szerint a következő 10 évben 6 nappal jön előbbre a tavaszi pollenszórás, a vége azonban ugyanakkor lesz. Ez azt jelenti, hogy hosszabbodik az az idő, amikor az allergiásoknak problémát okoznak a virágzó növények - figyelmeztetett az ÁNTSZ szakembere.
Virágzási sorrend - tüsszögési útmutató
A tavaszi fák virágzásához szükség van egy fagyos időszakra, ha ilyen a tél, akkor tüsszögősebb tavasz elé néznek a betegek. A mogyorót követően a fák közül tavasszal az égerfa, majd a ciprus- és a tiszafafélék virágzása jön, később a nyár, kőris, nyír, ezután a juhar, a fűz és a platán virágzik, végül júniusban a hársfa ontja a pollenjeit.
Pollen orrban-szájban, hajon-ruhán
Mindenki a saját allergiás szezonja előtt 2 héttel keresse fel kezelőorvosát és írassa fel szokásos allergiaellenes gyógyszereit - tanácsolja Apatini Dóra, az ÁNTSZ Aerobiológiai hálózatának munkatársa, biológus.
Aki tudja, hogy mire allergiás, az kerülje el azt a növényt. Tehát aki a mogyoró pollenjére érzékeny, az ne álljon be a mogyoróbokor alá, és ne kezdje rázogatni azt. Aki parlagfűre allergiás, az nyáron ne menjen tarlók közelébe; tehát figyeljen oda ezekre, amikor a szabadban van.
A hajra, ruházatra tapadt pollen is irritáló lehet, ez ellen gyakoribb mosással, hajöblítéssel lehet védekezni.
Kövesse a pollenhelyzetet, nézze meg, most éppen milyen növényi okoz tüneteket.
Forrás:
Baja Ifjúsági Természetvédelmi Egyesület
ÁNTSZ
Környezet- és Tájgazdálkodási Intézet