Új, agresszív pollen van a levegőben

A klímaváltozás rossz hatással van azokra is, akiket allergia gyötör, a melegebb nyár, az egyre mediterránabb klíma miatt új növényfajok terjednek el Magyarországon. Az egyik közülük rendkívül agresszív allergén: ez a falgyom.

Falgyom: új növény, agresszív pollennel

A csalánfélék agresszivitása eddig enyhe volt Magyarországon, mivel a hazánkban honos fajták pollenjei csak kismértékben váltottak ki allergiát. Az elmúlt pár évben azonban Magyarországon egyre enyhébbek lettek a telek és egyre melegebbek a nyarak, ezért egy új csalánféle is meghonosodni látszik. A falgyom (Parietaria officinalis recta) évelő, zavarástűrő, tápanyagigényes, inkább meleg- és mészkedvelő erdei faj.

Ez a növény júliustól szeptemberig virágzik. Pollenje hasonlít a hazánkban eddig is ismert csalánéra, az új növény megjelenése mégis riadalmat okozhat.

A jobb oldali képre kattintva megnézheti egyedülálló, 3 dimenziós orvosi animációnkat az allergiás szénanátháról, arról, hogy miként alakul ki a pollenallergia! Ne hagyja ki!

A csalán úgynevezett egycsillagos allergenitással rendelkezik, ami azt jelenti, hogy csak enyhén allergén; a falgyomról azonban egy nemrégen készült mérés, betegkövetés alapján kiderült, hogy a parlagfű után a legnagyobb allergenitású növény - mondta a HáziPatika.com kérdésére válaszolva Apatini Dóra, az ÁNTSZ Aerobiológiai Hálózatának munkatársa.

A szakemberek szerint ezenkívül még más, hazánkban nem elterjedt allergén növény megjelenésére is számítani kell, mivel változik az ország éghajlata.

Allergiaszezon: előrehozva 2-4 héttel

Általában február közepén, március elején kezdődnek az allergiások problémái, de például 2007-ben és 2008-ban is a szokottnál hamarabb kezdődött el a pollenszezon: már január közepén-végén volt virágpor a pollencsapdákban.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A nemzetközi előrejelzések szerint a következő 10 évben 6 nappal jön előbbre a tavaszi pollenszórás, a vége azonban ugyanakkor lesz. Ez azt jelenti, hogy hosszabbodik az az idő, amikor az allergiásoknak problémát okoznak a virágzó növények - figyelmeztetett az ÁNTSZ szakembere.

Virágzási sorrend - tüsszögési útmutató

A tavaszi fák virágzásához szükség van egy fagyos időszakra, ha ilyen a tél, akkor tüsszögősebb tavasz elé néznek a betegek. A mogyorót követően a fák közül tavasszal az égerfa, majd a ciprus- és a tiszafafélék virágzása jön, később a nyár, kőris, nyír, ezután a juhar, a fűz és a platán virágzik, végül júniusban a hársfa ontja a pollenjeit.

A lombkorona fölött elhelyezett készülék, amely mindig szélirányba fordul, beszívja a levegőt és egy vazelines műanyag szalagra fújja. Erre ragad rá a minden, ami a levegőben van, tehát a pollen is. Az úgynevezett dobot hetente kiveszik, a szalagot felvagdossák, tárgylemezre teszik, megfestik és mikroszkóp alatt, 400-szoros nagyítással vizsgálják. A fűfélék májusban virágzanak, majd az útifű, csalánfélék (most már a falgyommal kiegészítve), később a libatopfélék, végül a rendkívül agresszív üröm és parlagfű keseríti meg a pollenérzékenyek nyarát. Ez utóbbi két növény október végéig virágzik, velük múlik el a szezonális allergia időszaka.

Pollen orrban-szájban, hajon-ruhán

Mindenki a saját allergiás szezonja előtt 2 héttel keresse fel kezelőorvosát és írassa fel szokásos allergiaellenes gyógyszereit - tanácsolja Apatini Dóra, az ÁNTSZ Aerobiológiai hálózatának munkatársa, biológus.

Aki tudja, hogy mire allergiás, az kerülje el azt a növényt. Tehát aki a mogyoró pollenjére érzékeny, az ne álljon be a mogyoróbokor alá, és ne kezdje rázogatni azt. Aki parlagfűre allergiás, az nyáron ne menjen tarlók közelébe; tehát figyeljen oda ezekre, amikor a szabadban van.

Az eső alapvetően serkenti a növények növekedését, de ha a virágzás időszakában van tartós eső, akkor az kimossa a levegőből a virágport. A lakásból sem lehet teljesen kiszűrni a virágport, de segíthet a zárva tartott ablak és az éjszakai-hajnali szellőztetés, mert olyankor kisebb a pollenszórás - tette hozzá a biológus.

A hajra, ruházatra tapadt pollen is irritáló lehet, ez ellen gyakoribb mosással, hajöblítéssel lehet védekezni.

Kövesse a pollenhelyzetet, nézze meg, most éppen milyen növényi okoz tüneteket.

Falgyom (Parietaria officinalis) A csalánfélék családjába tartozó, mediterrán területeken őshonos növény. Dunántúli gyomtársulásokban, szikla- és szurdokerdőkben fordul elő. Mediterrán térségekben komoly problémákat okoz, ott a romos falakon tömegesen megtalálható. Keresztreakció: csalán. Virágzás: július-szeptember

Forrás:
Baja Ifjúsági Természetvédelmi Egyesület
ÁNTSZ
Környezet- és Tájgazdálkodási Intézet

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.