Ha nyugalmi állapotban, nem szélsőséges hőmérsékleti viszonyok között két vérnyomásmérés átlaga nagyobb, mint 140/90 Hgmm, akkor hipertóniáról beszélünk. Az alábbiakban dr. Nagy Judit, a Budai Egészségközpont belgyógyász, háziorvos szakorvosa mondja el, hogy melyek a betegség kialakulásának leggyakoribb okai, és hogyan lehet megelőzni.
Mikortól magas a vérnyomás, és miért?
"Magasvérnyomás-betegségről akkor beszélhetünk, ha a magasnak mért értékek állandósulnak, és a vérnyomás nem tér vissza a normál tartományba. Ezért ahhoz, hogy a betegség megállapítható legyen, bizonyos időközönként egymás után több mérésre van szükség. Ily módon kiszűrhető, hogy magasnak mért vérnyomásról vagy hipertóniáról van-e szó. A betegség gyógyszerrel kezelhető, de a megelőzésnek, mint minden betegségnél, itt is jelentős szerepe van" - mondta a doktornő.
A magasvérnyomás-betegség kialakulásnak hátterében örökletes tényező áll, és a stressz, a helytelen életmód, a dohányzás, a túlsúly, a nagy mennyiségű kávé- és alkoholfogyasztás mind-mind további kockázati tényezők. A magas vérnyomás kórisméjének felállításakor nagyon fontos azoknak a betegségeknek - például a vesebetegségeknek vagy pajzsmirigy-betegségnek - a feltárása, melyek előidézhetik a magasvérnyomás-betegséget. Ha ezeket a betegségeket hamarabb diagnosztizálják, és megkezdődik a kezelés, a vérnyomás is visszaállítható a normál értékre.
Nem szabad félvállról venni
A magas vérnyomás súlyosan károsíthatja a szívet, a veséket, az agyat, és minden előzmény nélkül okozhat vakságot vagy akár szívinfarktust is. Mivel a betegségnek gyakran semmi jele nincs, kiemelkedő szerepük van a rendszeres szűrővizsgálatoknak és a korai tünetek időben történő felismerésnek. Ilyenek a szédülés, a fejfájás, a látászavar, az orrvérzés és a mellkasi fájdalom.
Élet magas vérnyomással
Kiemelkedően magas értékek esetén, illetve ha az életmódváltás nem kivitelezhető, vagy nem vezet eredményre, gyógyszeres kezelésre van szükség. Abban az esetben, ha a hipertónia más betegségekhez, például a szív- és vesebetegségekhez vagy cukorbetegséghez társul, az együttesen fennálló kockázati tényezők miatt szigorúbb vérnyomáskontroll és alacsonyabb célértékek elérése szükséges. Ilyenkor is nagyon fontos tényező az életmódváltás.
Kiemelkedően fontos a rendszeres önellenőrzés is, amely során nem elég egy mérést végezni. A szakmai ajánlás is három egymást követő mérés átlagát veszi figyelembe, tehát otthoni ellenőrzésnél is mindkét karon legalább egy mérés szükséges.
Forrás: Budai Egészségközpont