Komoly bajokat jelezhet az ájulás

Számtalan egyszerű oka lehet az ájulásnak, az erős stresszhatástól kezdve a rendszertelen táplálkozásig. Sokszor azonban veszélyes betegségek tünete is lehet.

Biztosan sokan érezték már, hogy az ájulás kerülgeti őket, ha például túl sokáig kellett állniuk a napon. Sokszor ilyen kézenfekvő okok állnak a jelenség mögött, amely azonban Dr. Vida Zsuzsanna, az Oxygen Medical neurológusa szerint néhány esetben komoly betegség tünete is lehet.

Mi zavarhatja meg a vérellátást?

Ha hirtelen akadályozottá válik a fej felé irányuló véráramlás, és az agyban egy több mint 8 másodpercig tartó vérellátási zavar jelentkezik, rövid ideig elveszíthetjük az eszméletünket, vagyis elájulhatunk. A kezdeti tünetek már 2-3 másodperces vérellátási zavar után jelentkezhetnek, ilyenkor gyengének, bizonytalannak érezhetjük magunkat, ásítozhatunk, szédülhetünk. Jellemző még a hideg, nyirkos verejtékezés és az elsápadás is.

"Míg a fiatalok ájulása mögött általában ártatlan jelenségek húzódnak meg, az idősebbek esetében gyakoribb egy olyan alapbetegség jelenléte, amely ezt a tünetet okozza. Ha tehát nem nyilvánvaló az ájulás oka, vagy gyakran ismétlődik a jelenség, feltétlenül ki kell vizsgáltatni magunkat" - hangsúlyozza Dr. Vida Zsuzsanna neurológus. Egyes esetekben akár életmentő is lehet az okok mihamarabbi kiderítése és kezelése - tette hozzá a szakember.

Miért ájulhatunk el?

Az ájulásnak számtalan egyszerű oka lehet. Leggyakrabban erős stresszhatás (például egy rossz hír), erős fájdalom, éhség, nagy meleg vagy hideg, hosszú állás váltja ki az ájulást, például iskolai ünnepségeken. A rendszeres étkezés és hosszú állás alatt a lábujjak mozgatása segíthet a megelőzésben.

Az idősebbek ájulása mögött gyakoribb egy olyan alapbetegség jelenléte, amely ezt a tünetet okozza

Az idősebbek ájulása mögött gyakran komoly betegség áll

További lehetséges okok:

1. A tápanyagellátás zavara

A túl alacsony vagy túl magas vércukorszint is okozhat ájulást. Mindkét esetben hosszabb ideig tartó eszméletlenség is jelentkezhet, amely orvosi ellátást igényel. A vércukorszint rendezését követően javulnak a tünetek (például cukros víz itatása, szőlőcukor elszopogatása).

2. Vérkeringés, vérnyomás problémák

  • A túl alacsony és túlmagas vérnyomáseredményezhet ájulást.
  • Úgynevezett volumenhiányt okozhat a kiszáradás, a súlyos vérszegénység, a vérveszteség, így például az erősmenstruációis.
  • A szívműködés zavara is állhat a háttérben, főként szívritmuszavar, túl lassú szívműködés, elégtelen pumpafunkció. Ez utóbbi például a szívizomelhalás utáni túlerőltetés eredményeként jelenhet meg.
  • Rendkívül ritkán, de előfordulhat a nyaki főütőér túlérzékenysége, amely főleg idős emberekre jellemző. Ha ilyen esetben az ütőeret nyomás éri, akkor ez reflexes szívleállást eredményez, az pedig összeeséshez vezet.

Mindannyiunkkal előfordult már, hogy utcán fekvő, gyengélkedő embert vagy balesetet látott. Hogyan tud az utca embere segíteni egy bajbajutottnak? Cikkünkben a válasz!

3. Az agy elektromos működészavara

Ha az eszméletvesztés hátterében agyi elektromos működés zavar gyanúja áll fenn, EEG (elektroenkefalogram) vizsgálatra lesz szükség. Az úgynevezett convulsiv rosszullétek lehetnek alkalmi jellegűek, amikor is a kiváltó ok (például alkoholfüggőség vagy ellenkezőleg, alkoholmegvonás) vált ki rohamot. Ha a rosszullét ismétlődik, illetve ha az EEG-vizsgálat kóros eltérést mutat, beszélünk epilepszia betegségről. Ennek a betegségnek van olyan rohamtípusa, amely pillanatnyi eszméletvesztéssel jár csupán vagy inkább "elbambulásokkal", figyelemzavaros periódusokkal. Ilyen esetben nem a klasszikusnak tartott epilepsziás rosszullétet látjuk végtaggörcsökkel, esetleg vizelettartási nehézséggel a roham alatt. A rohamot követően hosszabb-rövidebb zavart periódus jelentkezhet, a beteg általában nem emlékszik a történtekre.

4. Az oxigénellátás zavarai

  • Előfordulhat, hogy egy heves köhögést vált ki eszméletvesztést.
  • Megtörténhet, hogy egyes gyógyszerek, főleg az értágítók és a vérnyomáscsökkentők járnak mellékhatásként ájulással. Ha ezt tapasztaljuk, jelezzük a kezelőorvosunknak.
  • Fejsérülésből, komoly ütésből eredő működészavar miatt is elveszíthetjük az eszméletünket.
  • Ha egyéb tüneteket is tapasztalunk az eszméletvesztésen kívül, az bizonyos egyéb szervi betegségeket valószínűsíthet.

Mit kell tenni ájulás esetén?

Ha az ájult személy vízszintes helyzetben van, fontos, hogy ne próbáljuk meg felültetni, a fejét felemelni, hiszen így csak nehezítenénk a vér felfelé áramlását. Mindössze fordítsuk oldalra a fejét. Ha ül, nyomjuk a fejét a térdei közé, így könnyebben áramolhat az agyba a vér. Ne itassunk, etessünk vele semmit, csak ha már teljesen magához tért. Érdemes meglazítani a ruháját, vizet spriccelni rá, amitől gyorsabban magához térhet. Amennyiben más tüneteket is tapasztalunk, vagy nem tud magához térni, hívjunk orvost! Ha az ájulás többször is megismétlődik, mindenképpen javasolt a kivizsgálás - figyelmeztet Dr. Vida Zsuzsanna.

Forrás: www.oxygenmedical.hu

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, nyugati szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra