Tartósan a magas vérnyomás szempontjából határérték, azaz 140/90 Hgmm fölötti vérnyomás - ekkor beszélhetünk magasvérnyomás-betegségről (hipertóniáról), amely egyike a legelterjedtebb népbetegségeknek. Mint a betegségről szóló összefoglaló cikkünkben írtuk, évente csaknem 5000 magyar halála írható a számlájára. Más becslések szerint még aggasztóbb a helyzet, mivel minden 8. halálesetben játszik közre a magas vérnyomás, ezzel maga mögé utasította a tumoros megbetegedéseket is. Vezető oka a stroke-nak és a szívrohamnak, és növeli a demencia, valamint a veseelégtelenség kockázatát is.
Dr. R. Todd Hurst a webmd.com -on megjelent cikkében azonban hangsúlyozza: a magasvérnyomás-betegséghez köthető halálesetek, betegségek, problémák közül sok elkerülhető lenne, ha az érintettek kiemelten figyelnének 3 dologra.
Rendszeres vérnyomásmérés
Az első, hogy a betegek, ha lehetséges, otthonukban is rendszeresen ellenőrizzék vérnyomásukat. Fokozottan ügyeljenek azonban arra, hogy a mérés előtt ürítsék ki a hólyagjukat, legalább 5 percig csendben, nyugodtan üljenek, illetve edzés, koffeinfogyasztás vagy dohányzás után várjanak 30 percet, és csak az után vágjanak bele - hangsúlyozza a szakember, aki hozzátette: ma már rendkívül széles választék van vérnyomásmérőkből, így mindenki megtalálhatja azt, ami a legmegfelelőbb számára. "Sokaknak könnyű azokra a vérnyomásértékekre támaszkodni, amiket az orvosi rendelőben mérnek a kontrollok alkalmával, ezek azonban általában eléggé pontatlanok. Amennyiben viszont otthonunkban rendszeresen megmérjük a vérnyomásunkat, jobban követhetjük állapotunkat, és orvosunknak is segíthetünk a lehető legjobb kezelési módszer megtalálásában. Kérjük ki a szakember tanácsát, milyen gyakran és mikor érdemes megmérni otthon a vérnyomásunkat" - így dr. Hurst.
A kiváltó ok kezelése
Amennyiben valamilyen állapot, betegség következménye a magas vérnyomás, állapotunk szinten tartása érdekében kiemelten fontos a kiváltó ok kezelése dr. Hurst szerint. A magasvérnyomás-betegség mögött leggyakrabban a következők állhatnak:
- Ülő életmód: már egy kevés fizikai aktivitás is jótékonyan hathat az érintettekre.
- Egészségtelen táplálkozás: a legfontosabb a sófogyasztás mérséklése és a feldolgozott élelmiszerek kerülése.
- Túlsúly: amennyiben van rajtunk felesleg, már a súlyunk 5-10 százalékának leadása is pozitívan befolyásolhatja a vérnyomást.
- Túlzott alkoholfogyasztás: napi egy pohárnál több ital emelheti a vérnyomást.
- Kezeletlen alvási apnoé: szakértők úgy vélik, a magasvérnyomás-betegek 30-50 százalékánál áll fent alvási apnoé, amely legtöbbször kezeletlen. Ha horkolunk, fáradtan ébredünk, vagy ha a partnerünk észrevette, hogyalvásközben rendszeresen kimarad a légzésünk, érdemes utánajárni, nincs-e alvási apnoénk.
- Elsődleges aldoszteronizmus: ez egy viszonylag gyakori hormonprobléma, amelynek lényege a mellékveséből származó aldoszteron nevű hormon túltermelése. Amennyiben hiába szedünk gyógyszert, vérnyomásunkat nem lehet kontroll alatt tartani, vessük fel orvosunknak az aldoszteronizmus gyanúját.
"Konzultáljunk orvosunkkal azzal kapcsolatban, mi okozhatja a magas vérnyomásunkat. Bár a genetika nagyon fontos, szakértők becslése alapján a magasvérnyomás-betegek több mint felénél olyan faktorok állnak a háttérben, amiket lehet kontrollálni" - mondja dr. Hurst.
Gyógyszerszedés
Bár a gyógyszerszedés nem kellemes dolog, a magasvérnyomás-betegeknek az életük múlhat azon, odafigyelnek-e a számukra felírt készítmények megfelelő alkalmazására. Amennyiben ugyanis nem tartják be az orvos utasításait, sokkal nagyobb a veszélye a szívrohamnak, a stroke-nak vagy a korai halálozásnak. "A modern vérnyomásgyógyszerek hatásosak, nem túl drágák, és a mellékhatásaik miatt sem kell különösebben aggódni. Kritikus fontosságú az orvossal való együttműködés, hiszen csak így lehet kialakítani a legjobb terápiát" - húzza alá dr. Hurst.