Magas vérnyomás: mit tegyünk, ha nem segít a gyógyszer?

Néha előfordul, hogy a magas vérnyomás az életmódváltás és a különböző gyógyszerek hatására sem mérsékelhető. Ezt az állapotot hívják rezisztens hipertóniának. Mit tehetünk ilyenkor?

(Gyógyszer)rezisztens hipertóniáról akkor beszélhetünk, amikor a magas vérnyomás az életmódváltás, valamint legalább 3 gyógyszer (amelyek közül az egyik diuretikum ) maximális tolerálható adagja ellenére sem csökken. Az állapotot nehéz kezelni, de mindenképpen meg kell tenni a legfontosabb lépést: ki kell deríteni, hogy mi okozza a jelenséget.

Mi lehet az oka?

Először ellenőrizni kell, hogy a páciens valóban az előírásoknak megfelelően szedi-e a gyógyszerét, illetve megfelelő-e az elrendelt adag. Továbbá fontos kizárni az úgynevezett fehérköpeny-szindrómát is, amely miatt az orvos jelenlétében magas értéket mérhetünk - magyarázza Dr. Kapocsi Judit PhD , a KardioKözpont magasvérnyomás- és érkockázat-specialistája.

A szakember szerint meg kell vizsgálni a túlkezelés lehetőségét is, amikor a nagy mennyiségű gyógyszer súlyos vérnyomásesést okoz, válaszul pedig a vérnyomás szabályozásáért felelős mechanizmusok túlkompenzálnak - ez is okozhat ugyanis vérnyomás-kiugrásokat . Az értékeket befolyásolhatja még a páciensben fokozódó stressz is, amely többek között a "sikertelen kezelés" miatt jön létre.

vérnyomás, hipertónia, hypertonia, magas vérnyomás, rezisztens hipertónia,
A túlkezelés is okozhat szélsőséges vérnyomás-értékeket (Fotó: 123rf)

Másik betegség a háttérben

Ha a fenti kérdésekre kielégítő válasz született, utána kell járni, nem másodlagos magas vérnyomásról van-e szó. Ez azt jelenti, hogy egy elsődleges betegség következményeként emelkedett meg a vérnyomás. Ez többek között az alábbi esetekben fordulhat elő:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • Probléma olyan hormonok működésével, amelyek kontrollálják a vérnyomást.
  • Veseartéria szűkület, amely miatt kevesebb vér áramlik a vesékben, így azok úgy érzékelik, mintha a vérnyomás alacsony lenne. Ezért felszabadul a renin nevű hormon, fokozódik az érösszehúzó és a vesében vizet és sót visszatartó anyagok aktivitása, ennek hatására pedig megemelkedik a vérnyomás.
  • Alvászavarok, főként alvási apnoé, amely egyfajta éjszakai légzéskimaradás. Ennek során a páciens álmában egy ideig nem vesz levegőt, majd levegőért kapkodva ébred - éjszakánként akár többször is.
  • Meglévő szív-érrendszeri betegségek és/vagy diabétesz.
  • Elhízás, alkoholizmus, vagy más anyagok fogyasztása, amelyek megemelik a vérnyomást.

Mit lehet tenni?

Elsősorban meg kell bizonyosodni róla, hogy valóban mindig emelkedett-e a vérnyomás . Ehhez azonban nem elég néhány otthoni és rendelőbeli mérés - nagyon hasznos lehet ilyenkor a 24 órás vérnyomás-monitorozás. Ha valóban rezisztens hipertoniáról van szó, és esetleg a mögötte húzódó betegségre is fény derül, akkor pedig elsődlegesen azt kell kezelni.

Mi az álcázott magas vérnyomás? Vérnyomásprobléma olyankor is fennállhat, ha az orvos normális értéket mér - egyes kutatások szerint a lakosság jelentős hányadának álcázott magas vérnyomása van, amely a kórházi közegben nem kimutatható, a hétköznapok során mégis gondot okoz.

Abban az esetben, ha valódi terápiarezisztens hipertóniát állapítanak meg, a gyógyszeres kezelés nehéz feladat. Ilyenkor legalább három hatástani csoportba tartozó vérnyomáscsökkentő megfelelő kombinációját rendelheti el a kezelőorvos, figyelembe véve a páciens egyedi adottságait és a célokat is.

A megfelelő és elhagyhatatlan gyógyszeres kezelés mellett érdemes életmódbeli változásokat bevezetni, lehetőleg szakértő segítségével. A legfontosabb a kiegyensúlyozott és sószegény étrend, a korlátozott alkoholfogyasztás, a rendszeres testmozgás, a normál testsúly elérése, valamint a stressz kezelése. Ezekkel és a rendszeres kardiológiai kontrollal jó eséllyel kordában tartható a vérnyomás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra