A vérnyomásmérő megfelelő alkalmazása valóban hozzásegíthet ahhoz, hogy folyamatosan figyelni tudjuk a vérnyomásunkat, ezzel (illetve a megfelelő életmódbeli változtatásokkal együtt) pedig kontrollálhatjuk is a magasvérnyomás-betegséget. Azonban a vérnyomásmérő használatát is tanulni, tökéletes alkalmazását pedig gyakorolni kell.
Mint ahogyan azt korábbi cikkünkben megírtuk, a vérnyomásmérő vásárlása előtt állunk, tisztában kell lennünk azzal, hogy a csuklóra, illetve ujjbegyre helyezgető készülékek gyors ellenőrzésre alkalmasak ugyan, de ennél komolyabb teljesítményt ne várjunk tőlük. Ha valakinek folyamatos és pontos vérnyomásmérésre van szüksége, akkor érdemesebb felkarra helyezhető vérnyomásmérőt vennie. A csuklóra, ujjbegyre helyezhető vérnyomásmérők ugyanis nem adnak pontos eredményt.
Hogy valóban jellemző vérnyomásértéket kapjunk, közvetlenül a mérés előtt nem szabad megerőltető fizikai munkát végezni, mozogni, inkább maradjunk nyugalomban.
Nem szabad enni és inni (a vérnyomásmérő használata előtt legalább egy órával már ne fogyasszunk kávét, energiaitalt vagy egyéb koffeintartalmú üdítőt ), mellőzzük a dohányzást.
Hogyan érdemes vérnyomásmérést végezni?
Az öltözet ne zavarja a mérést, ne szorítson sehol. Kényelmes, fekvő vagy ülő helyzetben jobb kézzel tegyük a bal felkarra a vérnyomásmérő mandzsettáját, mely a könyökhajlattól kb. két ujjnyira legyen. Mérés közben ne beszéljünk. Az alkart csuklóval fölfelé fektessük az asztalra, a tenyér fölfelé nézzen.
A vérnyomást mindig a napnak ugyanabban a szakában kell mérni, és célszerű róla naplót vezetni. Ha szokatlan értéket mértünk, öt perc múlva ismételjük meg a mérést! A modern vérnyomásmérő készülékek jelzik, ha elemet kell bennük cserélni, de ezt mindenképpen rendszeresen ellenőrizni kell.