Orrfolyás, tüsszögés, láz és gyengeség - a megfázás és az influenza jellegzetes tüneteit mindenki jól ismerheti. Egyesek gyorsan túllendülnek a kellemetlen panaszokon, míg másoknak valódi tortúrát jelent egy-egy betegség kiheverése. A közhiedelem szerint a férfiak jobban szenvednek a megfázásos panaszoktól, mint a nők - ennek okait próbálta feltárni egy friss kutatás.
Létezik "férfinátha"?
Biológiai okok miatt a nők fájdalomküszöbe magasabb a férfiakénál, és átlagos egészségértésük is magasabb, vagyis jobban tisztában vannak vele, hogy milyen panaszokat milyen készítményekkel tudnak orvosolni. Más okok is állhatnak azonban amögött, hogy az erősebbik nem gyengébbnek mutatkozik az influenzaszerű tünetek esetében. Eddig azonban nem született egyértelmű tudományos bizonyíték rá, hogy a "férfinátha" valóban létezne.
Dr. Kyle Sue, a kanadai Újfundlandi Egyetem kutatója tudományos kutatásokat elemezve talált bizonyítékot rá, hogy a férfiak szervezetében gyengébb immunválasz lép fel az influenzát és a megfázást okozó vírusokkal szemben. Emiatt pedig a tünetek is súlyosabbak, illetve a betegség is komolyabb szövődményekkel jár.
Egy korábbi kutatás már igazolta, hogy a női szervezetben erősebb immunválasz jön létre az influenza elleni védőoltás beadásakor, vagyis a vakcinában lévő vírusokkal szemben nagyobb mennyiségben állít elő antitestet a szervezet. Egy másik vizsgálat szerint pedig - amelyet hongkongi és amerikai kutatók végeztek - a férfiak nagyobb eséllyel kerülnek kórházba vagy halnak meg az influenzavírus miatt.
Evolúciós okokból szenvednek jobban a férfiak
Nem tisztázott még, hogy a férfiak szervezete miért reagál gyengébben ezekre a vírusokra. A kutatók feltételezik, hogy a női szervezetben lévő ösztrogén hormon magasabb szintje is erősítheti a védettséget. Sőt Dr. Kyle Sue azt is megállapította, hogy a férfiakban nagyobb arányban lévő tesztoszteron éppen ennek az ellenkezőjét okozza, vagyis csökkenti a védelmet az influenzavírussal szemben.
Olyan vélemény is létezik, amely szerint a férfiak evolúciós okokból élveznek kisebb védettséget ezekkel a betegségekkel szemben. Őseink számára ugyanis a tesztoszteron izomépítő hatása fontosabb lehetett az életben maradás szempontjából, mint amennyi problémát okozhatott immungyengítő tulajdonsága. Szintén evolúciós okai lehetnek annak is, hogy a férfiak szervezete betegség esetén nagyobb energiatakarékosságra kapcsol. Az ősidőkben ugyanis ők küzdöttek meg a természettel az esti betevőért, legyengült szervezettel azonban nagy eséllyel hullottak el a vadállatokkal folytatott harcban. Emiatt a szervezet betegség esetén inkább teljesen behúzza a kéziféket, hogy a férfinak még csak eszébe se jusson felkelnie az ágyból, és valami veszélyes dologba belevágni.
Forrás: Live Science