Elkezdődött a náthaszezon, sok a beteg

Iskolákban és munkahelyeken is egyre inkább érzékelhető, hogy az utóbbi hetekben országszerte megemelkedett a felső légúti fertőzések száma. Az általunk megkérdezett háziorvosok is megerősítették ezt - járványtól azonban még nem kell tartani.

"Kétségtelen, hogy beindult a szezon, viszont jelentős hullám vagy influenza még nincs. Tény, hogy a náthás betegek száma kicsit több lett, de egyáltalán nem vészes a helyzet" - mondta el érdeklődésünkre dr. Cserni István verőcei háziorvos. Hozzátette, egyszerűbb, általában szövődménymentes megbetegedésekkel fordulnak meg a páciensek a rendelőben, és nincs járvány sem.

Hasonló állapotokról számolt be dr. Román Rita házi gyermekorvos és gyermektüdőgyógyász is. A szegedi szakember szerint a gyermekek körében egyébként is jellemző a felső légúti megbetegedések számának elszaporodása azt követően, hogy szeptembertől visszakerülnek az óvodai, iskolai közösségekbe. "Most is magasabb valamivel a betegszám, de járványról egyelőre szó sincs" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy többnyire legfeljebb egy-két napig tartó lázzal, náthával viszik orvoshoz gyermekeiket a szülők.

Egy egyszerű megfázás is okozhat lázat az első napokban, főleg gyermekeknél
Egyszerű megfázás is okozhat lázat

A hidegtől fázunk meg?

Érdekesség, hogy a köznyelvben a nátha, a megfázás és a meghűlés kivétel nélkül egyazon problémát jelöl, miközben a probléma közel sem ugyanaz minden esetben. A közismert kifejezések a felső légutakban vírusok által okozott betegségekre vonatkoznak, és bár a tünetek többnyire azonosak, valójában több száz fajta vírus lehet felelős a kialakulásukért. Ezzel együtt érdemes megemlíteni, hogy a hideg időjárás önmagában nem okoz bajt - de kétségtelenül hozzájárulhat a nemkívánatos fertőzések megjelenéséért.

Hogyan segíthetjük elő a gyógyulásunkat nátha esetén? Részletek itt.

A megfázás tüneteit mindenki jól ismeri, hiszen évente akár többször is áteshetünk a betegségen: a tüsszögéshez, orrduguláshoz és orrfolyáshoz kellemetlen torokfájás és köhögés társul. Olykor felléphetnek végtagfájdalmak, valamint fejfájás is, főként gyermekeknél pedig az első napokban nem ritka a láz sem. A beteg feladata ilyenkor csupán a panaszok enyhítése, a vírusokkal ugyanis az immunrendszer magától is képes elbánni. Az ágynyugalom mindenesetre sokat segít, arról nem is beszélve, hogy mindenkinek csak jobb, ha a fertőzést nem visszük magunkkal közösségbe.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +5 °C

Fátyolfelhős, napos időben lesz részünk, majd a déli óráktól nyugat felől vastagszik a felhőzet, este már nagyrészt erősen felhős vagy borult időre van kilátás. Késő délutántól növekszik a csapadék esélye is: gyenge (saras) eső a Dunántúlon helyenként előfordulhat. A déli, délkeleti szél csaknem országszerte megélénkül, az északnyugati harmadban olykor megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 20 fok körül várható. Fronthatásokra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint, így a frontérzékenyek tünetei enyhülhetnek.