Tényleg segít, ha kiizzadjuk a náthát?

Se szeri, se száma a meghűlés és influenza ellen ajánlott házi gyógyító praktikáknak, így például alighanem mindenki hallotta szüleitől, nagyszüleitől, hogy az egyik legjobb módszer, ha kiizzadjuk a betegséget. De vajon tényleg működik?

A őszi-téli időszak klasszikus felső légúti megbetegedéseit vírusoknak köszönhetjük: az influenzát az influenzavírusoknak, a megfázást pedig különböző vírustörzsekhez tartozó vírusoknak, leggyakrabban rhinovírusoknak. Közös pontot jelent, hogy alapvetően semmilyen módon nem tudjuk felgyorsítani a kórokozók kiirtását a szervezetből, hiszen még az antibiotikumok is hatástalanok. Ilyenkor a legfontosabb feladat valójában a szervezet megfelelő táplálása és a fellépő tünetek enyhítése, hogy a beteg a lehető legkomfortosabban vészelje át azt a néhány napot, amíg immunrendszere magától elvégzi a piszkos munkát.

A vírusokat nem lehet kiizzadni

A szakember szerint leginkább az életkor határozza meg, hogy mennyire veszélyes a láz mértéke. Részletek itt.

Természetesen az ember komfortérzetét igencsak tönkre tudja tenni a megemelkedett testhőmérséklet, amely tulajdonképpen a szervezet védekezési reakciójának velejárója. Rövid távon egy átlagos felnőttnél nagyjából 42 fokig nem szükséges csillapítani a lázat, viszont nem igaz, hogy ne is lenne szabad. Ha a magas hő nagyon zavarja a beteget, akkor igenis érdemes valamilyen célzott gyógyszert alkalmazni . A hűtőfürdő és a priznicelés, azaz a fizikai módszerek viszont általában véve kerülendőek, mert nem elég, hogy nem túl hatékonyak, még rendkívül kényelmetlenek is.

kiizzadni a betegséget, lázcsillapítás, influenza, nátha, megfázás
Tévhit, hogy a betegséget ki lehet izzadni

Éppúgy nem szerencsés persze mindennek az ellenkezője sem, azaz ha a beteg három-négy napig paplan alá bújva igyekszik kiizzadni a lázat és a betegséget afféle "kutyaharapást szőrivel" módon. Az izzadás ugyanis hiába játszik szerepet a szervezet méregtelenítésében, a vírusoktól nem fog minket megszabadítani, csupán szenvedéseinket fokozza, ezzel együtt pedig növeli a dehidratáció kockázatát is. Még rosszabb ráadásul a helyzet, amennyiben intenzív sportolással próbálunk meg verejtéket kicsikarni magunkból, mivel a testmozgás még árthat is a betegséggel küzdő szervezetnek. Természetesen akit hideg ráz, aligha kívánkozik ki a dunyha alól, de egyéb esetekben egyáltalán nem tilos kitakarózni, ha lázasan már túl forrónak érezzük a környezetünket.

Mit tehetünk?

Aligha lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a hidegebb hónapokban különös gondot kell fordítani a felső légúti betegségek megelőzésére. A rendszeres, tiszta levegőn végzett testmozgás, a kiegyensúlyozott táplálkozás, valamint a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás egyaránt nagy segítséget jelent, akárcsak az időjáráshoz illő, réteges öltözködés. A higiéniára ilyenkor fokozottan oda kell figyelni, különösen elengedhetetlen a gyakori és alapos kézmosás. Influenza ellen évről évre elérhető szezonális védőoltás is, amely az esetek 70-90 százalékában hatékonyan képes megelőzni a betegséget.

Ha mindezek ellenére mégis ledöntött minket a lábunkról valamilyen fertőzés, akkor nemcsak saját, hanem iskola- vagy munkatársaink érdeke is, hogy inkább az ágyban maradva, otthon kúráljuk magunkat néhány napig. A tünetek enyhítésére számos gyógyszer és gyógyhatású termék kapható vény nélkül a patikákban, de a megfelelő folyadékpótlás, az inhalálás és önmagában a pihenés is rengeteget használ.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős, a délnyugati tájakon borult lesz az ég, de az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Napközben északkelet felől elkezd szakozni, vékonyodni a felhőzet. Hazánk délnyugati felében ismétlődő jelleggel számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat nagyobb mennyiség. Az északi és keleties szél megélénkül, de záporok, zivatarok környezetében erős lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 19 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra