A mellrák leggyakrabban az idősebb nőket érinti: a diagnosztizált betegek kétharmada ötven év feletti, ám ez nem jelenti azt, hogy a fiatalabb korosztály ne lenne veszélyben: már huszonéveseknél is előfordulhat a betegség, sőt gyermekeknél is! A mellrákosok egy százaléka pedig férfi: bár náluk könnyebb felismerni az elváltozásokat, a betegség ritkasága miatt keveseknek jut eszébe az, hogy rendszeresen vizsgálja magát.
Ön mennyire van veszélyben?
A mellrák az egyik leggyakoribb halálok a nők körében: évente több százezer nő hal meg a betegség miatt. A kutatások meglehetősen sok olyan rizikótényezőt tártak fel, melyek hajlamosíthatnak a daganat kialakulására.
- Az életkor az egyik legfontosabb tényező: bár a mellrák megjelenése az idősebb korosztályban valószínűbb, a fiatalabbaknál kialakuló daganatok sokszor agresszívabbak, súlyosabbak.
- A genetika szintén nagy szerepet játszhat abban, hogy kinél alakul ki mellrák. Azoknál a nőknél, akiknek a családjában (különösen a közvetlen vérrokonoknál, az anyánál, a testvérnél vagy a gyermeknél) már volt mellrákos megbetegedés, kétszer olyan gyakran jelennek meg a daganatok. Ha pedig nemcsak egy személynél, hanem többnél is diagnosztizáltak emlődaganatot, a rizikó tovább növekszik. Szintén növeli a betegség kialakulásának esélyét, ha még a menopauza előtt alakult ki a daganat, vagy ha mindkét mellet megtámadta.
- Növeli a daganatok megjelenésének esélyét a rendszeres, nagy mennyiségű alkoholfogyasztás, az állati zsiradékokban gazdag étrend, az elhízás és a dohányzás (az aktív és a passzív egyaránt).
A mellrák veszélye csökkenthető!
Amennyiben ismerjük, hogy mely tényezők miatt kerülhetünk magasabb rizikócsoportba, könnyebb vigyázni magunkra . Ha tudjuk, hogy a családunkban már volt mellrák vagy azzal összefüggő betegség, akkor érdemes megváltoztatni az életmódunkat, és kiiktatni azokat a tényezőket, melyek szintén növelik a mellrák kialakulásának esélyét.
Az önvizsgálat módszerét még a fiatalabbaknak is érdemes elsajátítani. Szerencsére, ma már egyre több olyan eszköz áll a rendelkezésünkre, mely könnyebbé, egyszerűbbé és hatékonyabbá válhat az önvizsgálat.
Az életmód megváltoztatása is nagy szerepet játszhat a betegség megelőzésében: ha valaki megszabadul az esetleges túlsúlytól, leteszi a cigarettát, igyekszik kevesebb alkoholt inni, többet sportolni, akkor jelentősen csökkentheti a mellrák kialakulásának veszélyét.