Az új tesztek, amelyek Simona Francese professzor kutatásán alapulnak, állítólag meg tudják állapítani az izzadságunkból, hogy van-e mellünkben daganatos elváltozás vagy sem. Ez azért is lehet áttörő eljárás, mert a mellrák diagnosztizálásának alapja a mammográfia, ami közben összenyomják a melleket, ez pedig kényelmetlen, kellemetlen, de egyeseknek akár fájdalmas is lehet.
Simona Francese professzor tanulmányában azt állítja, hogy az ember ujján lévő izzadság 98 százalékos pontossággal jelzi a mellrák jelenlétét. A professzor az elmúlt 15 évben a rendőrséggel együtt dolgozott olyan technikák kifejlesztésén, amelyekkel a bűncselekmények helyszínén lévő ujjlenyomatokból lehet információt gyűjteni. Ez alatt figyelte meg a verejtékben található árulkodó fehérjét.
Francese professzor a The Sunday Timesnak elmondta: „Az ember nemét felfedő molekulákat vizsgálva belebotlottunk néhány olyan molekulába - kis fehérjékbe és peptidekbe -, amelyek a mellrák potenciális biomarkereiként is megjelennek.”
A professzor egy 15 nőből álló tesztet végzett, mely során mindenkinek egy tesztlaphoz kellett érintenie az ujjbegyét. A kutató szerint az egyszerű módszerrel nemcsak a betegség jelenlétét, hanem annak súlyosságát is ki lehet majd mutatni. A Sheffield Hallam Egyetem kutatócsoportja szerint, akik Francese professzorral együtt dolgoztak, további, bővebb vizsgálatok után az eljárás akár a mammográfiát is kiválthatja.
Lynda Wyld professzor, egyetemi oktató és sebész, aki szintén részt vett a tanulmányban, elmondta: „Az eddig rendelkezésre álló adatok nagyon ígéretesek. De további vizsgálatok szükségesek, hogy validálják a módszer működését. Akkor óriási lehetőségek rejlenek benne.”
Mi az az emlőrák?
Az emlőrák a nők egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése. Évente több mint ötezren szembesülnek a lesújtó diagnózissal. Korai felismerés esetén azonban akár teljes gyógyulásra is van esély!
A legújabb tanulmányok szerint a gyakoribb szűrésekkel a korai rák, vagy rákot megelőző elváltozások felismerhetők lennének, és sokkal több életet lehetne megmenteni.