Az emlőrák a leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés a nők körében. Csak Magyarországon évente 2000 nő hal bele ebbe a betegségbe. Általában az 50 év feletti nőket érinti, de ma már a fiatalabb korosztályra is veszélyt jelent. Minden 10-12. nő érintett a betegségben, és 100-ból 5 esetben az örökletesség felelős a mellrák kialakulásáért.
Éppen ezért rendkívül fontos a mell önvizsgálata , valamint a rendszeres szűrés!
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha a mell mérete megváltozik, a mellbimbó váladékozni kezd, vagy csomó keletkezik az emlőben, azonnal forduljunk orvoshoz! Gyakori tünet még a mell behúzódása: ez azért alakul ki, mert a daganat összekapaszkodik a bőrrel, amely behúzódásokat okoz, a mellbimbót befelé fordítja. A mell bőrének megváltozása is árulkodó lehet, ha ekcémához hasonló tüneteket, fekélyesedést, duzzanatot észlelünk, mindenképp forduljunk szakemberhez!
Későbbi stádiumban megjelenhet az emlőfájdalom is tünetként, valamint az áttétek a hónaljban is csomókat képezhetnek.
Hol jelenti a legnagyobb veszélyt a daganat?
Leggyakrabban a mell külső-felső negyedében jelentkezik, ez az esetek 50 százalékára igaz. A mellbimbók körüli terület negyedénél, a külső-alsó negyed 10 százalékánál, a belső-felső negyed 15 százalékánál, a belső-alsó negyed 5-10 százalékánál és a hónalj 5 százalékánál jelenthet daganatot a egy csomó megjelenése.
Az orvos minden esetben felteszi a kérdést: mely területen fedeztük fel az elváltozást. Ilyenkor mammográfia szükséges, amellyel megállapítják, van-e elváltozás a mellben. Amennyiben igen, akkor a daganatból mintát vesznek, így kiderítik rosszindulatú vagy jóindulatú daganatról van-e szó. Értelemszerűen minél korábban felfedezik a daganatot, annál jobbak a beteg esélyei. A diagnózis alapján a mellrák négy stádiumba sorolható, attól függően, mekkora a mérete, mennyire terjedt át a környező szövetekre.