Tornával jól enyhíthetők a menopauzatünetek
A következő menopauza elleni gyakorlatokat csak az edzettségi szintnek megfelelően szabad végezni, a terhelést pedig fokozatosan érdemes emelni. Mindig nagy nyújtózkodásokkal, hanyatt és oldalfekvésben vagy állva, karkörzésekkel kezdje a tornát! Ne feledkezzen meg a lábfejkörzésekről se! A gyakorlatokat , ha a leírásnál másként nem szerepel, tízszer ismételje mindkét oldalon. Azután természetesen több sorozatot is be lehet iktatni, az edzettségnek megfelelően.
1. gyakorlat
Feküdjön hanyatt! Végezzen derékszögben, a levegőben hajlított térddel felüléseket, a kezet a combon felfelé csúsztatva. Fontos, hogy a derék keményen a talajhoz nyomva maradjon, és erről a felülések indításakor sem szabad megfeledkezni. Nem feltétlenül fontos a "teljes felülés", lehet lassabban emelkedve, illetve gyorsabban, kisebb felülésekkel végezni.
2. gyakorlat
Feküdjön hasra, a kar legyen magastartásban. Végezzen egyidejűleg ellentétes kar- és lábemelést, a kar a fül mellett emelkedjen, a lábfej pipáljon, vagyis a sarokemelésre figyelve, az arc a föld felé nézzen, és ne emelkedjen fel! Aki derékfájós , végezze a gyakorlatot a mell és has közé helyezett párnán vagy összegöngyölt ruhán fekve!
3. gyakorlat
Feküdjön hasra, egyik térdedet húzza fel oldalra, kezét tegye a tarkójára. Végezzen könyökemelést és -fordítást a felhúzott lábbal azonos oldalra, gyakorlottabbak az ellenkező oldalra fordítással is megpróbálhatják. Természetesen először az egyik, majd a másik oldalra is tanácsos elvégezni!
4. gyakorlat
Feküdjön hanyatt, húzza fel a térdét, majd az egyik oldalra elfordítva helyezze a talajra. A törzs és a fej is ebbe az irányba nézzen, a karok legyenek mellső középtartásban. Végezzen törzsfordítást karlendítéssel a másik irányba, de a lábhelyzet maradjon. A térdeknek a gyakorlat során végig összezárva kell lenniük, nem nyílhatnak szét!
5. gyakorlat
Feküdjön hasra, támaszkodjon meg a vállak alatt. Lendítse az egyik lábat hátul keresztbe a másik fölött! Utána oldalra fordulás következik, azonos oldali karnyújtással magastartásba és vissza kiindulóhelyzetbe. Természetesen az egyik oldal után a másik oldalra is tanácsos végrehajtani a gyakorlatot.
6. gyakorlat
Helyezkedjen el térdelőtámaszban nyújtott karral, lehajtott fejjel. Lendítse oldalra az egyik térdét úgy, hogy a térd és a sarok egy magasságban legyen. Mozgassa folyamatosan fel-le, rövid mozdulatokkal. Fontos, hogy a támaszkodó kar mindig nyújtott maradjon - a fejet pedig hajtsa le kiinduló helyzetbe. Ezt a gyakorlatot is célszerű mindkét oldalra elvégezni!
7. gyakorlat
8. gyakorlat
Helyezkedjen el nyújtott, terpesz- vagy törökülésben, egyenes háttal, emelt fejjel mélytartásból indítva. Végezzen karemeléseket egyik karral oldalsó középtartásba, majd másik karral oldalsó középtartásba, és folytassa így, először egyik, majd másik karral derékszögtartásban, tarkóra tartásban, magastartásban, magastartásban ujjfűzéssel, és ugyanezeken a helyzeteken keresztül vissza. Nagyon fontos, hogy a fej végig természetes helyzetben maradjon, a karok soha ne érjenek a fül elé, és a kartartások pontosak legyenek! Egyszerre mindkét karral is végezhető a gyakorlat.
Összeállította: Woth Klára testnevelőtanár, atlétikaedző