Alvászavarok, hőhullámok, hüvelyszárazság, szorongás, depresszió – a menopauzával járó általános tünetek sokak számára ismerősek lehetnek. A változókor (klimaktérium) általában a nők negyvenes életéveiben kezdődik, és ötvenéves koron túl fejeződik be, de sokan már a harmincas éveik végén érezhetik a hatásait. Persze nem villámcsapásszerűen, egyik napról a másikra jelentkezik, a panaszok fokozatosan erősödnek fel. Ráadásul igen változatos tüneteket eredményezhet, amelyek közül néhányat nem is társítanánk a változókorhoz. Ilyen a „menopauzás” agyi köd, amely a testi kellemetlenségek mellett az érintett nők több mint felénél tapasztalható valamilyen mértékben.
Agyi köd kísérheti a változókort
A menopauza során a női szervezet korábbi külső és belső rendje jelentősen átalakul, amelynek hátterében az ideg-, a hormon- és az immunrendszer hatásai állnak. A legtöbb nőnél már hónapokkal, sőt akár évekkel az utolsó menstruáció előtt megjelenhetnek a korai szimptómák, ezekhez pedig idővel újabbak társulhatnak. Ebben az időszakban ráadásul több más panasz is jelentkezhet, amelyeket gyakran összetévesztenek a menopauza hatásaival, ami a diagnózis felállítását és a megfelelő kezelést is hátráltatja. A tünetek minden nőnél eltérők, és az éjszakai izzadástól a súlygyarapodáson át a hajhullásig szinte bármi jelentkezhet. Sokan beszámoltak ugyanakkor arról is, hogy egyfajta agyi köd ereszkedik le a gondolataikra, ami miatt feledékenyebbé váltak, nehezebben idéznek fel egy-egy korábbi emléket, és rövidebb ideig tudnak csak a feladataikra koncentrálni. A menopauzás ködnek is hívott jelenség gyakoribb, mint gondolnánk, hátterében pedig szintén az ilyenkor lezajló hormonális változások állhatnak.
Egy néhány éve végzett amerikai kutatás eredményei szerint a középkorú nők csaknem 60 százaléka számolt be koncentrálási nehézségekről, memóriazavarokról és egyéb kognitív problémákról. A vizsgált személyek mindegyike átesett a menopauzán, és a tünetek felerősödését is többnyire arra az időszakra datálták. A tanulmány szerzői ugyanakkor azt is kifejtették, hogy a változókorral járó tünetek sok esetben felerősíthetik egymást. Az agyi ködöt tapasztalt nőknél nagyobb arányban jelentkeztek például hőhullámok, alvászavarok és egyéb kellemetlenségek is. A rossz alvás és a hangulatingadozások miatt pedig önmagában is általános fáradtság lehetett úrrá a nőkön, akik így rosszabbul teljesíthettek a memóriateszteken, és nehezebben tudtak koncentrálni a mindennapos feladataikra is.
Egy másik, a témában végzett kutatás arra a következtetésre jutott, hogy a kognitív tünetek a menopauza korai szakaszában különösen erősek lehetnek. A tanulmányban részt vevő nők az utolsó menstruációt követő egy évben érték el a leggyengébb eredményeket a memóriát, figyelmet, verbális tanulást, valamint a motoros funkciókat is vizsgáló teszteken. Ezen tanulmány eredménye szerint ugyanakkor a memória idővel javult, és a résztvevők teszteredményei is jobbak voltak a későbbi időszakokban. A kutatók szerint ebben az is szerepet játszhatott, hogy a hormonális ingadozások a klimax korai szakaszában különösen intenzívek, ami nem csupán testi, de mentális tünetekben is tetten érhető.
Hogyan enyhítsük a tüneteket?
Mivel ez az időszak rengeteg változást idéz elő a szervezetben, a kezelés is összetett, sokszor rendszeres orvosi kontrollt igénylő folyamat. Segíthetnek a patikák polcain vény nélkül is elérhető, olyan összetételű készítmények, amelyek természetes eredetű hatóanyagokkal csillapíthatják a változókorral járó kellemetlenségeket. Ezek a hormonmentes készítmények igazoltan enyhítik a leggyakoribb változókori tüneteket, például a hőhullámokat, alvászavarokat vagy a lelki panaszokat. Sok esetben ugyanakkor a különböző hormonpótló készítményekre is szükség lehet, amelyek használatáról az orvos dönthet. Nem szabad ezek mellett megfeledkezni a megfelelő életmód fontosságáról sem: a rendszeres testmozgás és az egészséges táplálkozás szintén hozzájárulhat a kellemetlen panaszok enyhüléséhez.