Ez lehet az agyi köd oka menopauza alatt

Egy új tanulmány szerint az ösztrogénreceptorok száma az agyban növekszik a menopauza alatt, ami pedig aztán több problémát is okozhat.

A váltakozó hormonszintek tucatnyi tünethez járulnak hozzá a menopauza időszakában. A leggyakoribbak közé tartoznak a kognitív és hangulati változások, mint például az agyi köd, a depresszió és a szorongás. Egy új tanulmány szerint ezek a változások az ösztrogénreceptorok számának növekedésével függnek össze az agyban - írja a VerywellHealth.com

A női változókor a nemi teljesség végétől az időskorig terjedő 10-15 éves periódus (klimakterion = sorsdöntő fordulat), melyet az utolsó havivérzés időpontja (menopauza) menopauza előtti, körüli és utáni időszakra bont. Három fázisa van: a premenopauza (az utolsó vérzés megelőző szakasz), a perimenopauza (az utolsó havivérzést két évvel megelőző és két évvel követő időszak) és a posztmenopauza.

A Weill Cornell Medicine kutatói pozitronemissziós tomográfiás (PET) képalkotást alkalmaztak az ösztrogén aktivitásának elemzésére az agyban. Azt találták, hogy a menopauza pályája során az ösztrogénreceptorok száma különböző agyi régiókban növekszik. Ez a növekedés rosszabb kognitív teljesítménnyel és a hangulati tünetek fokozódásával járt együtt.

A menopauza egyik jellemzője az ösztrogénszint leesése. Mire az emberek elérik az utolsó menstruációs időszakot, az ösztrogénszint 50%-kal csökken: a változókor legtöbb tünete összefügg ezzel az eséssel. 

menopauza
Fotó: Getty Images

Még nem világos az oka

A vizsgálatban 54 egészséges, 40 és 65 év közötti nő vett részt, akiket kategorizáltak a menopauza fázisai szerint premenopauzába, perimenopauzába és posztmenopauzába. A kutatók ezután PET-vizsgálatokkal vizsgálták az agyukat, többek között egy olyan nyomjelzővel, amely az ösztrogénreceptorokhoz kötődik. 

A felvételek a perimenopauzában és a posztmenopauzában lévő résztvevőknél fokozatosan magasabb ösztrogénreceptor-sűrűséget mutattak a premenopauzában lévő kontrollcsoporthoz képest. Az ösztrogénreceptor-sűrűség mérése négy kulcsfontosságú agyi régióban 100%-os pontossággal jelezte előre, hogy a résztvevő premenopauzában vagy posztmenopauzában van-e.

A kutatók azt még nem tudják, miért nő az ösztrogénreceptor-sűrűség a menopauza alatt. De van egy elméletük, miszerint az agy megpróbálhat minden elérhető ösztrogént megragadni.

Egyelőre elképzelhetőnek tűnik az, hogy az agy kompenzálhatja a kevesebb elérhető ösztrogént az ösztrogénreceptorok növelésével, hogy fenntartsa az érzékenységét a hormon hatásaira, és minimalizálja a menopauza hatását a kognitív egészségre és az általános agyműködésre” - mondta Dr. Lisa Mosconi, a tanulmány egyik szerzője.

További elemzések kimutatták, hogy a magasabb ösztrogénreceptor-koncentráció bizonyos agyi régiókban összefüggésbe hozható a résztvevők által a menopauza kognitív és hangulati tüneteiről adott beszámolókkal is.

Mosconi szerint legjobb tudomásuk szerint a tanulmány az első, amely a következő három dolgot mutatja ki. Először is, vizuálisan is megjeleníti az ösztrogén aktivitást az élő emberi agyban. Másodszor, kimutatja az ösztrogénreceptor-sűrűség növekedését az agy bizonyos területein a perimenopauzában és a posztmenopauzában. Végül pedig kimutatja, hogy ezek a hatások összefüggnek a menopauza agyi tüneteivel, mint például a rossz hangulat és a gyengébb memóriafunkciók.

Nagyban ronthatja az életminőséget

A menopauza tünetei nagymértékben befolyásolhatják az életminőséget. Gyakran járhat hangulatváltozásokkal, szorongással és depresszióval is.

A menopauzán áteső emberek több mint fele tapasztal hangulati változásokat. Akár 62%-uknál is előfordulhat agyi köd, amelyet olyan kognitív problémák leírására használnak, mint a koncentrációs, kommunikációs és emlékezési nehézségek.

A menopauza tüneteinek hatékonyabb kezelése nemcsak az életminőséget, hanem a kognitív eredményeket is javíthatja a nők életkorának előrehaladtával, mondta Mosconi. Az ő kutatásai az Alzheimer-kór megelőzésére és a nők agyi egészségére fókuszálnak.

Ha megértjük ezeket a mechanizmusokat, jobban tudjuk kezelni ezeket a tüneteket olyan kezelések tesztelésével és/vagy kifejlesztésével, amelyek fokozzák az agynak az ösztrogénváltozásokhoz való alkalmazkodási képességét” - mondta.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Tumormarkerek a laborleleten: biztosan rákot jeleznek?

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +31 °C
Minimum: +17 °C

Sok napsütés várható a gomoly- és fátyolfelhők mellett. A Dunántúlon több gomoly képződik, ott helyenként össze is állhat a felhőzet, és egy-egy helyen záporeső sem kizárt. Késő délutántól fokozatosan vastagodó fátyolfelhőzet érkezik fölénk, késő este a Nyugat-Dunántúlon már erősen felhős vagy borult lesz az ég. A déli, délkeleti szél megélénkül, az Észak-Dunántúlon és a középső tájakon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 29 és 34 fok között alakul. Napról napra fokról fokra mérséklődik a hőség.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra