Itthon évente 1000-1200 nőnél diagnosztizálnak méhnyakrákot, és mintegy 400-an vesztik életüket a betegség következtében. A kórkép legtöbbször a szexuálisan aktív, középkorú nőket érinti, illetve kialakulásában nagy szerepe van a humán papillomavírus (HPV) egyes törzseinek – olvasható a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) hétfői Facebook-posztjában.
Akárcsak a legtöbb daganat, korai stádiumban a méhnyakrák is teljesen tünetmentes lehet. Később aztán olyan panaszok hívhatják fel rá a figyelmet, mint...
- a menstruációtól függetlenül jelentkező, vagy szexuális együttlét után fellépő hüvelyi vérzés;
- a bő és kellemetlen szagú hüvelyi folyás;
- alhasi fájdalom akár szexuális együttlét közben, akár attól függetlenül;
- vizelet- és székletürítési panaszok;
- látszólag ok nélküli fogyás.
Fontos, hogy a méhnyakrák megelőzhető! Ebben kulcsfontosságú szerep jut a HPV elleni védőoltásnak, amelyet a hetedik osztályos lányok és fiúk Magyarországon térítésmentesen megkaphatnak, amennyiben szüleik ezt írásban nyilatkozva kérik. Az oltás mellett évente javasolt részt venni rutin nőgyógyászati vizsgálaton, 21 éves kor felett pedig legalább háromévente egyszer méhnyakrákszűrésen. Utóbbi segítségével időben felismerhetők és visszafordíthatók a méhnyakrákot megelőző állapotok. Ezenkívül a korai stádiumban felismert méhnyakrák nagy eséllyel gyógyítható.
Borítókép: Getty Images