Az Uppsalai Egyetemi Kórház kutatói a szaklapban publikált kutatásukban mikroszkóp alatt vizsgálták az izomrostokat, és kimutatták, hogy a menopauza után hormonpótló kezelésben részesült nőkben a sejtek másképp rendeződnek el, mint azokban, akik nem estek át ilyen kezelésen. Ez az eltérés a kutatók szerint csökkentette az öregedéssel járó elváltozásokat, és javította az izomműködést.
Az Egyesült Királyságban körülbelül egymillió nőnek írják fel az orvosok a hormonpótló kezelést a páciensek ötvenes éveiben, hogy pótolják a menopauza során elveszett ösztrogént. A terápia a hőhullámokat, a hangulatingadozásokat és a többi tünetet is enyhítheti. A hormonpótlás a kutatások szerint lelassítja a csontvesztést, növeli a csontsűrűséget, és visszafordítja a bőr kollagénszintjének csökkenését is, ami bőr és az izmok megnyúlásáért felelős. Korábbi kutatások már azt is kimutatták, hogy a hormonpótló terápia csökkenti az izomtömeg és erő visszaesését a menopauzán átesett nőkben, ami nagyobb mértékben javítja a magasugrás és a gyorsabb járás képességét, mint a gyógyszereket nem szedő nők esetében.
A svéd kutatók most a sejtek és molekulák szintjén vizsgálták a változások bekövetkezésének módját. Hat menopauzán átesett női ikerpárt vizsgáltak, ahol mindegyik párnak csak az egyik tagja részesült hormonpótló kezelésben. Ezzel zárták ki a genetikai különbségeket. Ezután megvizsgálták az alanyokból vett izomszövet mintákat. Kimutatták, hogy a hormonpótlás jelentős hatást gyakorolt a lassú izomrostokra, lehetővé téve a sejteknek a hatékonyabb működést.
Az Uppsalai Egyetem kutatója, dr. Lars Larsson szerint az elmúlt évtized negatív híresztelései következtében sok nő vonakodik a hormonpótló kezeléstől, a mostani kutatás azonban egyértelműen kedvező kimenetellel zárult.