Az Ansh Labs által kifejlesztett teszt az AMH (anti-Müllerian) hormon mennyiségét méri a vérben, amely képet adhat a petefészkek működéséről. A terv, hogy a tesztet egyéb klinikai értékelésekkel, illetve laboreredményekkel együtt használnák a szakemberek, hogy pontosabb képet kaphassanak arról, hogy a vizsgált nők hol is tartanak a menopauzájukban.
A tesztet 690, 42 és 62 év közötti nő részvételével fejlesztették ki. Az eredmények azt mutatják, hogy "meglehetősen jól" teljesített az AMH-szint kiértékelésében. Emellett azt is meg lehetett vele határozni, hogy az adott nő túl van-e már az utolsó havi vérzésén, illetve hogy több mint öt éve volt-e az utolsó menzesze .
A szakemberek szerint a teszt segítségével kapott eredmények sokat segíthetnek abban, hogy a menopauzás tüneteket tapasztaló nőknél még időben el lehessen kezdeni bizonyos megelőző kezeléseket, vagy életmódbéli változtatásokat, hiszen az orvosoknak sokkal több információ áll majd rendelkezésükre a páciensek állapotáról. Ez pedig nagyon sok szempontból hasznos lehet - így például sokkal könnyebbé válhat a csontritkulás , illetve bizonyos szív-, és érrendszeri betegségek megelőzése, amelyek kialakulásának a menopauzával jelentősen megnő a kockázata.
Jelenleg az orvosok többféle módon is megpróbálhatják megbecsülni, hogy egy nő belépett-e a menopauzába. Hüvelykenetből megállapítható a hüvely pH-értéke, illetve az FSH, valamint az ösztrogénhormonok szintjének vérből történő mérése is segíthet ebben. D. Mary Ellen Pavone, a Northwestern Universtiy professzora elmondta, hogy az AMH az első, amelynek a szintje visszaesik a menopauzába lépő nők szervezetében. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a teszt eredményei, bár iránymutatók lehetnek egy nő menopauzás státuszával kapcsolatban, nem helyettesítenek egy orvosi diagnózist.
Ha egy nőnek három egymást követő hónapban elmarad a vérzése, illetve kilenc havi vérzésnél kevesebbje van egy évben, akkor ez jelezheti, hogy belépett a menopauza szakaszába. Menopauzáról akkor beszélünk, ha egy nőnek egy teljes éven át minden hónapban elmarad a havi vérzése - a nyugati világban a menopauzális átlagéletkor 51,4 év. A teszt különösen hasznos lehet azoknál a nőknél, akiknél korai menopauza jelentkezik - ez azt jelenti, hogy a vérzés teljes kimaradása már 40 éves kor előtt elkezdődik. Korai menopauza esetén megnő a csontritkulás, a csonttörések, a szívbetegség, a kognitív zavarok, a hüvelyszárazság, a hangulatingadozás és a libidóvesztés kialakulásának esélye is.
Forrás: healthline.com