Eltérő azonban, hogy kit milyen mértékben érintenek a klimaxos panaszok, és az is, hogy miként vészeli át ezt a nehéz időszakot.
Azok a fránya hőhullámok
A hőhullámok a változókor legkellemetlenebb kísérői. Többnyire hirtelen, erős hőségérzést és kipirulást okoznak: előbb az arcon, majd a fejbőr, a nyak, a mellkas és a felkarok területén. Bár csak néhány percig tartanak, a nők többsége, ha tehetné, elkerülné. Sokszor a legrosszabb pillanatokban törnek az emberre : munkahelyen, szülői értekezleten, amikor nem lehet elbújni mások pillantásai elől. Ilyenkor egyre csak azt fürkésszük, hogy vajon más is látja-e a kínlódásunk... Egy-egy hőhullám hatására megemelkedik a testhőmérséklet és a vérnyomás, szaporábbá válhat a pulzus, gyakran kíséri intenzív verejtékezés. Aztán a forróság után jön a "hideg zuhany": a hőhullám hidegleléssel, borzongással zárul, de van, aki kimerültségről, fáradtságról panaszkodik. A hőhullámok általában rendszertelen időközönként jelentkeznek, és naponta akár 30-szor is megismétlődhetnek. A vegetatív idegrendszerből indulnak ki: hormonális változások hatására a bőr hajszálerei hirtelen kitágulnak, ezzel fokozott véráramlás alakul ki a bőrben, ami hőmérséklet-emelkedést és kipirulást eredményez.
Amikor már éjszaka sincs nyugtunk
A hormonális változások sokaknál megzavarják a nyugodt pihenést, elalvási zavarokat, gyakori éjszakai ébredéseket okoznak. Ennek legfőbb oka, hogy a változókor hatással van az alvás fázisainak összehangolásában szerepet játszó agyi hormonokra is, amitől felborulhat a megszokott alvásritmus. A tartós alváshiány nem csupán a teljesítőképességre nyomja rá a bélyegét, hanem gyakran pszichés problémákat is okozhat.
Negatívan befolyásolja az immunrendszer működését, kiszolgáltatottabbá teszi a szervezetet a fertőző betegségekkel szemben. Ugyanakkor az alvászavarok gyakran összefüggnek a hőhullámokkal is. Ilyenkor a legtöbben alig várják, hogy megszabadulhassanak a takarójuktól, erősen izzadnak, és mikor végre sikerül újra elaludniuk, arra ébrednek, hogy borzonganak a hidegtől. Mindez szinte lehetetlenné teszi a nyugodt alvást.
Érzelmek hullámvasútján
A változókor másik velejárója a gyakori hangulatingadozás. Nem ritkák ilyenkor a nyugtalanító gondolatok, az elégedetlenség, az önértékelési zavarok, a reménytelenségérzés, a lehangoltság. A test átalakul, gyakran a női szerepek, az énkép is változik, amit a legtöbben nehezen fogadnak el. Életüknek erre az új szakaszára egyesek túlzott aggodalommal tekintenek. Mindez lelki instabilitáshoz, idegességhez, feszültséghez vezethet, ami az alvási problémák egyik lehetséges oka. Sok nő hirtelen fölöslegesnek, csökkent értékűnek érzi magát, világvége-hangulatot él meg.
A klimax a libidóra is hatással van
Változókorban nagymértékben csökkenhet a szexuális vágy, ilyenkor gyakori probléma a kínzó hüvelyszárazság, ami fájdalmassá teheti az együttléteket.
Az ösztrogénszint csökkenése miatt ugyanis a hüvelyhám elvékonyodik, szárazabbá válik, veszít rugalmasságából, könnyebben sérül, illetve gyengül az ellenállása a fertőzésekkel szemben.
Alig eszem, mégis hízom!
Ebben az életszakaszban a táplálkozásra is fokozottan ügyelni kell. Egyre fontosabbá válik, hogy mikor és mit eszünk, hiszen a kilók szinte megállíthatatlanul kúsznak fel a has, a csípő tájékára, és a tavaly még kényelmes ruhadarabok mára már feszülnek, sehogy sem akarnak passzolni.
Mit tehetünk ilyenkor?
Nagyon fontos a kiegyensúlyozott, sokszínű táplálkozás, a friss gyümölcsökben, zöldségekben, teljes kiőrlésű gabonákban gazdag étrend, de gondoskodjunk a kalcium és a D-vitamin megfelelő utánpótlásáról is. A rendszeres mozgás sokat segíthet a hőhullámok enyhítésében és a lelki problémák kezelésében is. A sport a csontritkulás megelőzésében ugyancsak kulcsfontosságú. Sokat segíthetnek a változókori panaszok kezelésében a növényi hatóanyagokat tartalmazó, hormonmentes készítmények. Mind a hüvelyszárazság, mind pedig a klimax kellemetlen tünetei, pl. a hőhullám, az alvászavarok, a hangulatváltozások és a lelki panaszok hatásosan enyhíthetőek ezekkel.